BRATISLAVA - Päť dní trvalo, kým sa polícia rozhodla informovať verejnosť. A ktovie, či by nemlčala zaryto ďalej, keby v Bratislave v budove pošty na Vlasteneckom námestí ktosi nezopakoval útok nebezpečnými bojovými plynmi.
O prvom útoku bojovými plynmi na pošte na Vlasteneckom námestí v Bratislave sa tajná služba dozvedela až z médií. "Oficiálne nás vnútro informovalo na druhý deň, a to až na základe nášho vyžiadania," vraví hovorca SIS Vladimír Šimko.
Aký plyn priotrávil ľudí, to sa celých päť dní nedozvedeli ani sami pacienti, ani ich lekári, ani Vladimír Bajan, starosta mestskej časti Petržalka, kde bola dvakrát zamorená pošta.
Zdesenie desiatok priotrávených a neinformovaných ľudí sa prenieslo do rodín, čo mohlo vyvolať paniku.
Minister vnútra Palko iba oznámil, že vyšetrovateľ nesúhlasil so zverejnením vyšetrovania, aký plyn bol na pošte. Prečo? "Pokým sme si neboli istí, čo zamorilo poštu, nechceli sme vyvolať zbytočnú paniku. Aj tak stále máme iba predbežné výsledky," tvrdí šéf bratislavských vyšetrovateľov Robert Matlon. Nový Čas mal informácie o zložení zmesi bojových plynov už na druhý deň po útoku. A vojenskí experti tvrdia, že to dokážu zistiť v priebehu niekoľkých minút.
Zlyhanie informovanosti pobúrilo aj parlament. Otázkam poslancov sa nevyhne minister vnútra Vladimír Palko. "Od ministra vnútra chceme informáciu o priebehu vyšetrovania udalosti na pošte," vraví predseda brannobezpečnostného výboru Robert Kaliňák.
"Chceme tiež vedieť podrobnosti o problémoch v komunikácii medzi bezpečnostnými zložkami. Znepokojila ma neuspokjivá koordinácia medzi zložkami, ktoré takéto prípady riešia," pripomína Kaliňák chyby, ktoré si všimla aj verejnosť.