BRATISLAVA – Britskú kráľovnú Alžbetu II. privíta na Slovensku nezákonne povýšený dôstojník Čestnej stráže prezidenta republiky. Plukovník Rudolf Kebísek stále velí mužom v historických uniformách pod oknami prezidenta Ivana Gašparoviča. Jeho funkcia je priamo podmienená hodnosťou plukovníka. Inšpekcia ministerstva obrany i špeciálna komisia pritom už pred niekoľkými mesiacmi rozhodli o tom, že šéf čestnej stráže i náčelník štábu útvaru dostali svoje hodnosti nezákonne, uviedol dnes server Aktuálne.sk
Prezidentovi Gašparovičovi neprekáža, že jeho hosťa bude vítať protiprávne povýšený dôstojník. "Pánu prezidentovi nemá prečo vadiť, že ju bude vítať Kebísek. Ten si plní naplno svoje pracovné povinnosti. Je s ním spokojnosť a robí si svoju prácu dobre. To, čo vy rozoberáte, nemá absolútne žiaden súvis s výkonom práce pána Kebíska. Plní si povinnosti a dostáva mzdu za to, čo robí. Objavili sme nedostatok a upozornili sme naň. A vyriešenie tohto nedostatku je na rozhodnutí ministerstva obrany," povedal pre Aktuálne.sk prezidentov hovorca Marek Trubač. Serveru už niekoľkokrát potvrdil, že povýšenie Kebíska bola "chyba", prípadne "nedostatok". Prezident podľa neho chce, aby sa tento problém čo najskôr vyriešil, konať však musí ministerstvo obrany.
Dvoch vysokých vojenských dôstojníkov v útvare Čestnej stráže prezidenta republiky nezákonne povýšili na prelome rokov 2005 a 2006. Vtedajší náčelník Vojenskej kancelárie prezidenta Jaroslav Muríň 1. decembra 2005 povýšil personálnym rozkazom Rudolfa Kebíska do hodnosti plukovníka. V rovnaký deň sa stal Kebísek aj veliteľom prezidentskej čestnej stráže. O mesiac nato prišiel podobne k hodnosti podplukovníka a funkcii náčelníka štábu útvaru u prezidenta Branislav Vavrinec. V marci 2008 inšpekcia ministerstva obrany na základe podnetu celú vec preskúmala a potvrdila nezákonnosť takéhoto konania. Ani jeden z povýšených vojakov totiž nespĺňal požadovanú dobu výsluhy na svoju hodnosť. Dôstojníci sa však odvolali. Náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík preto zriadil vyšetrovaciu komisiu. Tá sa so zisteniami inšpekcie stotožnila a vydala odporúčanie vrátiť dôstojníkom ich predchádzajúce hodnosti.
Ministerstvo malo rozhodnúť do 11. októbra. Už pred mesiacom však hovorca rezortu Vladimír Gemela Aktuálne.sk upozornil, že termín rozhodnutia ministra sa podľa zákona o správnom konaní môže predĺžiť. Minulý týždeň oslovilo Aktuálne.sk priamo ministra obrany Jaroslava Bašku. "Ja som ten termín ešte predĺžil, umožňuje mi to zákon a dal som si to poriadne došetriť. Po komplexnom prešetrení urobíme závery, ktoré budú z toho vyplývať," povedal Baška.
Dôstojníci teda majú naďalej neprávom zvýšené hodnosti a poberajú plat, ktorý im neprislúcha. Štát len do augusta, keď na prípad upozornilo Aktuálne.sk prišiel o vyše štvrť milióna korún, ktoré musel profesionálnym vojakom vyplatiť navyše k ich pôvodnému platu. O vyše 130-tisíc korún si do októbra k platu prilepšil plukovník Rudolf Kebísek. Plat plukovníka bez náhrad za bývanie je v súčasnosti podľa zákona z roku 2005 o štátnej službe profesionálnych vojakov vyše 57-tisíc korún. Ustanovenia tohto zákona stanovujú aj kritériá pre povyšovanie do vyšších vojenských hodností. Náčelník štábu útvaru prezidentskej stráže Branislav Vavrinec dostal do októbra navyše 160-tisíc korún. Táto suma je rozdielom v plate medzi majorom a podplukovníkom od januára 2006 do októbra 2008.
Vojakom, ktorí pracujú pre prezidentskú kanceláriu, velí náčelník vojenskej kancelárie prezidenta. Toho si vyberá prezident. Ostatné zložky armády spadajú pod riaditeľa personálneho úradu armády. Kebísek ešte v auguste Aktuálne.sk povedal, že z funkcie sa odísť nechystá.