BRATISLAVA – Predstaveniu programovej alternatívy SDKÚ-DS dnes v Bratislave na programovej konferencii predchádzala výrazná kritika dvojročného pôsobenia vlády Roberta Fica na Slovensku. Po dvoch rokoch je dnes jasné, že súčasná vláda nenadviazala na predchádzajúce reformy, zároveň však nepriniesla vlastný program, povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Naopak, zneužila bolesť a ťažkosti, ktoré sprevádzajú každé reformy, na politický zápas proti nositeľom reforiem, zdôraznil. Napriek sľubom sa podľa Dzurindu sociálne rozdiely medzi jednotlivými príjmovými skupinami sa nezmenšujú, naopak zväčšujú. Situácia na Slovensku sa vo viacerých oblastiach zhoršila, napríklad v zdravotníctve či justícii a v mnohých oblastiach stagnuje. "Súčasná vláda nepriniesla Slovensku nič nové, len veľa rečí,“ zdôraznil.
Predseda SDKÚ-DS sa pozastavil tiež pri zhoršujúcej sa politickej kultúre a klíme v spoločnosti. "Vládna garnitúra prináša do života vulgárnosť a výrazné prvky nacionalizmu, neznášanlivosti, nenávisti a žiaľ i antisemitizmu. Programová alternatíva SDKÚ-DS ponúka východiská a konkrétne riešenia, povedal predseda strany Dzurinda.
Ako dodal, je čas na výraznejšiu podporu strednej vrstvy a mladých rodín. Program je otvoreným dokumentom, na ktorom sa bude ďalej pracovať, povedal podpredseda strany Ivan Mikloš.
Zmeny by sa mali podľa predloženého programu prejaviť napríklad vo zvýšení odpočítateľnej položky z daňového základu na 121-tis. Sk (4016,46 €), predĺženie doby poberania materského príspevku pre matky, ktoré už pracovali - zo súčasných 28 týždňov na jeden rok, či zavedenie platenia poistného na dôchodky Sociálnou poisťovňou počas nemocenskej.
SDKÚ-DS má pripravené opatrenia aj v oblasti bývania a zlepšenia verejných služieb pre obyvateľov. Na programovej konferencii vystúpia aj viacerí zahraniční a domáci hostia, medzi inými Lajos Bokros, Leszek Balcerowicz a Eugen Jurzyca.
Jednotlivé časti programu Slovensko má na viac predstavia Iveta Radičová (sociálna politika), Tatiana Rosová (vzdelanie), Ferdinand Devínsky (výskum a vývoj), Lucia Žitňanská (právo a spravodlivosť), Viliam Novotný (zdravotníctvo) a Pavol Frešo (životné prostredie a kvalitu života).