BRATISLAVA - Najvyšší súd (NS) SR nepriznal finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi nárok na náhradu škody od Slovenskej republiky, zastúpenej Slovenskou informačnou službou (SIS), ktorú žiadal za odposluchy v kauze Gorila. Súd dovolanie ako celok zamietol. Rozsudok je právoplatný.
archívne video
V danej kauze sa v decembri 2011 objavil na internete spis s názvom Gorila, ktorý údajne zachytáva rozhovor v byte na Vazovovej ulici medzi vtedajším spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom a viacerými politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybnili. Zničiť nahrávky z Gorily prikázal SIS v minulosti Ústavný súd SR.
Najvyšší súd zamietol dovolanie Haščáka týkajúce sa odposluchov v kauze Gorila
Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok zamietol dovolanie finančníka Jaroslava Haščáka v súdnom spore týkajúcom sa odposluchov v kauze Gorila. Jeho žalobu proti Slovenskej republike, zastúpenej Slovenskou informačnou službou (SIS), ktorou sa domáhal zničenia údajov získaných použitím informačno-technických prostriedkov, tak súdy už neprejednajú. Vyplýva to z vyjadrenia, ktoré poskytol Haščákov advokát Martin Škubla.
"NS SR pritom odkázal Jaroslavovi Haščákovi, aby sa domáhal nápravy pred Ústavným súdom (ÚS) SR, keďže civilný súd sa takýmito žalobami zaoberať nemôže," vysvetlil Škubla, ktorý zároveň potvrdil, že ÚS SR o predmetnej Haščákovej ústavnej sťažnosti už koná. Vo veci podľa jeho slov očakávajú podobné rozhodnutie, aké vydal ÚS SR v máji 2024 na návrh Zoltána Vargu. Vtedy ÚS SR nariadil SIS nahrávky a všetky záznamy z Gorily zničiť.
Ako podotkol, kauzou Gorila sa ÚS SR zaoberal už v roku 2012, keď konštatoval porušenie práv Vargu Krajským súdom v Bratislave. "Spor o zničenie nahrávok a záznamov z odposluchov však dospel až na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), ktorý v rokoch 2021 a 2022 pretrvávanie záznamov z odpočúvania označil za zásah do práv Vargu a Haščáka. Následne sa pred slovenské súdy vrátil spor, kto nariadi zničenie výsledkov odposluchov - civilný alebo Ústavný súd," dodal s tým, že tak ako vo Vargovej kauze, aj v prípade Haščákovej napokon rozhodne Ústavný súd.