Nedeľa23. február 2025, meniny má Roman, Romana, zajtra Matej

Predčasné voľby by boli problémom: Milióny na kampaň má iba niekoľko strán! PREHĽAD Koľko peňazí má Smer či PS

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA – Slovné spojenie „predčasné voľby“ sa skloňuje čoraz viac. Nahlas o nich hovoria už aj v koalícii. Ak by k nim nakoniec skutočne došlo, pre strany by to nevyhnutne znamenalo rozbehnúť predvolebnú kampaň. Tá však nebýva lacnou záležitosťou a mnohým aktérom by mohla táto stránka politického súboja o voličov spôsobovať vrásky na čele.

archívne video 

Predčasné voľby by boli rezignáciou na to, čo sme sľúbili ľuďom, tvrdí Matúš Šutaj Eštok (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Mimovládka upozorňuje, že v prípade predčasných volieb by strany prakticky okamžite museli začať kampaň, ktorá je pomerne nákladná. Na úspech vo voľbách treba aspoň dva milióny eur. Výhodnú pozíciu má pritom v tomto smere len niekoľko strán, pričom najlepšie je na tom práve Smer-SSD. „Víťazstvom v minulých voľbách si Smer upevnil pozíciu najbohatšej strany, podľa našich prepočtov môže mať aktuálne na účte okolo 12 miliónov eur, ku ktorým pribudne v polke roka štátny príspevok v sume tri a pol milióna. Aj po odrátaní nákladov na chod strany môže úplne bez problémov odštartovať masívnu kampaň a napríklad výhodne vykúpiť najlepšie bilbordy až do volieb,“ uviedla Transparency International.

Predčasné voľby by boli
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Transparency International Slovensko)

Predošlé voľby ukázali, že na víťazstvo je potrebná kampaň na hranici trojmiliónového zákonného limitu. Takú môžu bez ďalšieho zháňania financií podľa Transparency rozbehnúť Hlas a Progresívne Slovensko, ktoré získali v 2023 so Smerom najviac hlasov a ukrojili najviac z koláča štátnych príspevkov. Platí to i pre hnutie Slovensko, ktoré vyhralo voľby v roku 2020, vďaka čomu má stále takmer 10 miliónov eur. V horšej pozícii sú už strany SaS a SNS s menším podielom štátnych príspevkov. „Potrebnú 2-miliónovú kampaň si ale obe môžu dovoliť, aj keď sa zrejme nezaobídu aj bez nejakých darcov, či veriteľov,“ uviedla TIS.

„Parlamentné KDH muselo po minulých voľbách splatiť bankový úver a pravdepodobne ho bude potrebovať i teraz. Problémy však môže mať aj Republika, ktorá sa naposledy do parlamentu tesne nedostala, čo výrazne okresáva finančnú podporu štátu, rovnako ako aj maďarská Alianciu, ktorá navyše splácala väčšie pôžičky,“ dodali. Z preferenčne relevantných strán sú na tom podľa nich najhoršie Demokrati, ktorí v minulých voľbách tesne nedosiahli na štátny príspevok a veľkú časť dlhov si stále tlačia pred sebou. „Získať ďalšie pôžičky bude výzva. Pre zvyšné strany bez štátnych príspevkov a s nižšími volebnými preferenciami je takmer nemožné dať narýchlo dokopy konkurencieschopnú kampaň,“ tvrdí mimovládka.

„A je tu aj ďalší rozmer. Pre SNS môže byť ťažké zahlasovať za predčasné voľby aj preto, že sa tým pripraví o milióny od štátu, ktoré by dostala v zvyšných rokoch riadneho volebného obdobia. V prípade národniarov, ktorých preferencie spadli pod 5 percent a účasť v parlamente nemusia obhájiť, to nemusí byť zanedbateľný fakt,“ dodali.

Viac o téme: FinancieKampaňPredčasné voľbyPolitické stranyTISTransparency International Slovensko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu