BRATISLAVA - Lekári sa so službou eRecept už zžili a rovnako si na ňu zvykli aj pacienti. Najmä z prípade opakovaného eReceptu táto služba šetrí čas lekárom i chronicky chorým pacientom, ktorí nemusia na papierové recepty pravidelne čakať v ambulanciách. Kvôli zlej formulácie v zákone sa však po novom lekárske recepty, ktoré si pacient zaplatí sám, teda bez úhrady zdravotného poistenia, nebudú dať od nového roka predpísať elektronicky.
Erecept je ekvivalentom papierového receptu, pričom klasickú pečiatku a podpis nahrádza elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka. Tento spôsob predpisu liekov sa na Slovensku využíva vo veľkom, pričom už vlani predstavovali 95 percent všetkých predpísaných receptov.
archívne video
Ako uvádza Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), elektronické predpisovanie a vydávanie liekov, zdravotníckych pomôcok či dietetických potravín prispieva k efektívnej a účelnej liečbe pacienta a k zvýšeniu jej bezpečnosti. Umožňuje kontrolu interakcií liekov už pri predpise a zároveň zabraňuje duplicitám.
Ako však informovala TV Markíza, do zákona, ktorý mal prispieť k elektronizácii v zdravotníctve, poslanci doplnili formuláciu, pre ktorú nebude možné časť liekov predpisovať elektronicky cez eRecept. Recepty, ktoré nie sú hradené zo zdravotného poistenia a ktoré si pacient hradí sám, nebudú môcť byť od 1. januára predpisované elektronicky. Recepty budú musieť byť v papierovej forme, čo vychádza na zhruba každý piaty recept.
Ministerstvo zdravotníctva o probléme vie
Ministerstvo zdravotníctva SR už o probléme s novým zákonom o elektronických receptoch vie a podľa jeho slov hľadajú spoločne s NCZI a poisťovňami riešenie, ako vec napraviť. Zákon už však stihol podpísať aj prezident Peter Pellegrini a to v piatok 13. decembra 2024, teda hneď, ako dorazil do Prezidentského paláca.
„Dúfam, že sa ministerstvu zdravotníctva podarí nájsť nejaký konsenzus medzi právom, realitou a technickými možnosťami, aby bola táto funkcia spojazdnená aj po 1. januári,“ uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.
Pacienti budú musieť chodiť po papierový recept osobne
K tejto téme sa vyjadradila aj jedna pneumologičiek, píše Ta3. "Nekategorizovaných, plne pacientom hradených liekov, je stále viac. Patria sem aj antibiotiká, niektoré lieky na tráviaci trakt, rôzne lokálne používané lieky," vymenovala pneumologička, ktorá dúfa, že ministerstvo problém vyrieši čo najskôr.
"Naši astmatici, alebo pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou, hlavne tí ťažší, majú počas chrípkovej sezóny zvýšenú spotrebu záchrannej liečby, alebo aj počas peľovej sezóny," pokračuje pneumologička s tým, že kvôli každému nekategorizovanému lieku by si musel prísť zhoršený pacient osobne pre papierový recept. Od ľudí taktiež zistila, že podobná situácia platí aj na preparáty železa, lieku na predpis proti zvracaniu tehotných a takisto hormonálnej koncepcie, či antibiotík Monural na močové cesty.