BRATISLAVA - Predstavitelia strany SaS a poslanci Národnej rady (NR) SR vyzývajú koaličných poslancov, aby za návrh na doplnenie mimoriadnej situácie o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti a z toho vyplývajúce povinnosti zdravotníkov nezahlasovali. Uviedli to na pondelkovej tlačovej besede.
"Teraz môžu koaliční poslanci ukázať nejaké svoje hodnoty a teraz sa môžu vzbúriť proti tomuto rukojemníckemu zákonu," povedal líder SaS Branislav Gröhling. Legislatívne zmeny vníma ako formu represie a zastrašovania zdravotníkov. Poslanec NR SR Tomáš Szalay (SaS) uviedol, že strana za zákon nezahlasuje. "Vyzývam aj ja koaličných poslancov, nech sa k bojkotu tohto zákona pridajú, pretože väčšina koalície je tesná a naozaj stačí pár poslancov, ktorí sa spamätajú a povedia si, že nechcú vykopávať vojnovú sekeru s lekárskym stavom na Slovensku," doplnil.
Szalay vyzval ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) a predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského, aby sa dohodli. "Zahrávate si s ľudskými životmi a s budúcnosťou tejto krajiny," odkázal obom stranám. Zároveň vyjadril presvedčenie, že prijatím "rukojemníckeho zákona" sa výrazne skomplikovala možnosť a pravdepodobnosť dohody. "Pretože vláda teraz jasne signalizuje odborárom, že je pripravená sa nedohodnúť," spresnil.
Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) dodala, že sankcie plynúce zo zákona sa týkajú lekárov, sestier, ale aj pôrodných asistentiek, rádiologických technikov a sanitárov. "Bavíme sa tu o zdravotníckom personáli, ktorý je už aj tak dnes na hranici síl a zlých pracovných podmienok," podotkla poslankyňa.
Vláda v nedeľu (8. 12.) schválila návrh legislatívnych úprav, ktoré umožňujú vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj v prípade kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, zároveň zdravotníci musia v období vyhlásenia takejto mimoriadnej situácie poskytovať zdravotnú starostlivosť. Minister zdravotníctva Šaško po schválení návrhu, ktorý sa má v parlamente prerokovať v skrátenom konaní, upozornil, že má ísť o nástroj na zabezpečenie ochrany života a zdravia v prípade, že lekári podajú hromadné výpovede. Lekárske odborové združenie (LOZ) o vládnom kroku poznamenalo, že kabinet nie je ochotný riešiť problémy v zdravotníctve a nariaďuje nútené práce tým, ktorí riešenie problémov požadujú.