BRATISLAVA – Vyššie ceny zasiahnu od budúceho roka Slovákov aj v oblasti telekomunikačných služieb ako sú internet, televízia či telefonovanie. Vyššia DPH, ale aj zavedenie transakčnej dane, zvýši náklady operátorom a otázkou nie je či, ale kedy sa zvýšené náklady premietnu aj do faktúr koncových užívateľov služieb. Upozorňuje na to Telekomunikačná únia Slovenskej republiky.
archívne video
„Koncovú cenu pre užívateľov služieb negatívne ovplyvní nielen vyššia DPH, ale aj zavedenie transakčnej dane, ktorá zvýši náklady operátorom nielen priamo, ale aj nepriamo prostredníctvom zvýšenia nákladov ich dodávateľom, ktorí zvýšenie nákladov premietnu do svojich cien,“ uvádza v stanovisku Telekomunikačná únia.
Vyššia DPH sa premietne do ceny služieb
Zdražovanie svojich služieb už oznámili takmer všetci slovenskí operátori. „Od 1. januára 2025 vstúpi do platnosti zmena sadzby DPH z aktuálnych 20 % na 23 %, čo môže mať vplyv na zvýšenie ceny služieb,“ informuje na svojej stránke O2.
Telekom rovnako upozorňuje, že cenu zvýši o navýšenú sadzbu DPH. „Ostatné výsledné ceny služieb s DPH zostanú nezmenené, napríklad služby tretích strán, niektoré položky na pre-paide, hardvérové kupóny či zľavy a ďalšie. Podrobnosti nájdu naši zákazníci postupne v jednotlivých cenníkoch,“ vysvetlil hovorca Telekomu Michal Korec pre Živé.sk.
Cenu služieb, zariadenia a poplatkov, ktoré podliehajú dani z pridanej hodnoty, zvýši o zvýšenú sadzbu DPH aJ Orange. „Ceny bez DPH nemeníme. Od 1. januára 2025 pristúpime k úprave cien o zvýšenú sadzbu DPH. Táto zmena cien bude odrážať výlučne zvýšenú sadzbu DPH stanovenú zákonom. Sadzbu DPH upravíme v súlade so zákonom od 1. januára 2025,“ uviedla hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová.
Pomôcť môže vstup virtuálnych mobilných operátorov
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky začal v priebehu októbra tohto roka prešetrovanie v oblasti veľkoobchodného prístupu k mobilným sieťam pre mobilných virtuálnych operátorov (z angl. Mobile Virtual Network Operator alebo MVNO).
MVNO je podnikateľ, ktorý sám nie je prevádzkovateľom rádiovej prístupovej siete, ale ktorý prostredníctvom sprístupnenej časti rádiovej siete iných plnohodnotných mobilných operátorov (aktuálne štyroch operátorov) môže poskytovať maloobchodné mobilné služby koncovým užívateľom. V SR aktuálne nepôsobí žiadny nezávislý virtuálny operátor, ktorý by nepatril do niektorej z ekonomických skupín existujúcich mobilných operátorov. PMÚ sa preto v rámci svojich zákonných kompetencií rozhodol preskúmať vývoj situácie v tejto oblasti.
„Telekomunikačná únia Slovenskej republiky očakáva, že mobilní operátori umožnia prístup do svojich rádiových sietí, čo umožní vstup MVNO na trh. Vstup MVNO na trh so sebou prinesie väčší výber pre užívateľov mobilných služieb, tlak na zvyšovanie kvality a znižovanie cien,“ uvádza únia.