BRATISLAVA - Na slovenskom trhu sa nachádzal ďalší nebezpečný výrobok. Tentoraz ide o elektrický bicykel, ktorý môže byť pre ľudí zdravie ohrozujúci. Hrozí potenciálne nebezpečenstvo poranení rôznych častí tela.
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) zistila, že na slovenskom trhu bol v ponuke pre spotrebiteľa výrobok, ktorý predstavuje riziko ohrozenia zdravia, a je preto výrobkom nebezpečným. Ide o výrobok "Bicykel s pohonným systémom SAMEBIKE, model 20LVXD30", pôvodom z Číny.
Ako približuje SOI, je to ľahké motorové dvojkolesové vozidlo kategórie L1e, subkategórie L1e-A v čiernočervenom prevedení s neodpružením rámom. Vozidlo má odpruženú vidlicu, mechanické kotúčové brzdy a 20" kolesá. V ráme vozidla sa nachádza odnímateľná batéria, pohon sa nachádza v náboji zadného kolesa. Vozidlo obsahuje otočnú rukoväť (akcelerátor), ktorá poskytuje elektrickému motoru podporu nezávisle na tom, či a ktorým smerom sa pedále otáčajú. "Na ráme vozidla sa nachádza označenie SAMEBIKE, E-ONE, obchodné meno výrobcu spolu s jeho adresou, označenie CE, identifikačný údaj a označenie technickej normy EN 15194," uvádza inšpekcia tým, že vozidlo je balené v kartónovom obale v demontovanom stave. Súčasťou balenia je návod na použitie v slovenskom jazyku.
Pri jeho používaní hrozí potenciálne nebezpečenstvo poranenia hlavy, trupu, krčnej chrbtice, dolných a horných končatín. "V dôsledku nedostatočného konštrukčného vyhotovenia pedálov môže dôjsť pri používaní vozidla k ich nalomeniu alebo prasknutiu, a tým k strate kontroly nad vozidlom, čo môže spôsobiť pád používateľa a jeho zranenie," opisuje SOI. Dodáva, že vozidlo má aj ďalšie technické nedostatky, ktoré by mohli zapríčiniť ohrozenie bezpečnosti alebo zdravia používateľov ako ostré hrany otvorov konštrukcie vozidla, ktorými prechádzajú vodiče a ostré výstupky na koncoch plastových sťahovacích pások, ktoré upevňujú kabeláž k rámu vozidla.
Máte právo na vrátenie peňazí
Slovenská obchodná inšpekcia informuje, že vo všetkých prípadoch uložila kontrolovanej osobe povinné opatrenia, ktorými zabránila ďalšiemu sprístupňovaniu nebezpečného výrobku na trhu, zabezpečila jeho stiahnutie z trhu ako aj informovanie spotrebiteľov o tomto nebezpečnom výrobku.
"Spotrebiteľ má pri vrátení nebezpečného výrobku predávajúcemu, u ktorého bol predmetný výrobok zakúpený, právo na vrátenie kúpnej ceny, opravu výrobku v primeranom čase, ak možno zaistiť bezpečnosť opraveného výrobku alebo na výmenu výrobku za bezpečný výrobok rovnakého typu a aspoň rovnakej hodnoty a kvality na základe výslovného súhlasu spotrebiteľa," dodáva SOI a odporúča spotrebiteľom, ak si tento výrobok zakúpili, aby ho prestali používať.