BRATISLAVA - Vo štvrtok 14. novembra zomrel krátko pred polnocou Prof. Pavol Traubner, popredný slovenský neurológ.
Traubner sa narodil v roku 1941 židovským rodičom, ktorí sa k židovstvu hlásili aj počas holokaustu. Počas Slovenského národného povstania dostal Traubnerov otec varovanie pred transportáciou do nemeckého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, čo viedlo ku skrývaniu sa rodiny v rôznych bunkroch. V jednom z nich vyčkala až do konca druhej svetovej vojny.
Počas svojho profesijného života dosiahol Traubner post prednostu 1. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave alebo dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Bol čestným predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike a vydal množstvo publikácií venujúcich sa problematike neurológie. Traubner bol tiež držiteľom Krištáľového krídla v oblasti medicíny a vedy.
Uznávaného neurológa trápila dlhé roky cukrovka. O diagnóze verejne prvýkrát prehovoril v roku 2012. V roku 2019 počas Vianoc sa jeho stav skomplikoval, musel byť hospitalizovaný a lekári mu museli amputovať pravú dolnú končatinu nad kolenom. "Rozhodol som sa nevzdať boja vzhľadom na svoju vzácnu manželku a 3 nádherná vnúčatá a vrátiť sa do normálneho života," napísal v tom čase 78-ročný Traubner.
To, že s popredným lekárom nie je všetko v poriadku, naznačil pred niekoľkými dňami jeden z jeho priateľov a riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok. "Milí priatelia, tento týždeň sa na mňa z kalendára díva hrdina Pavel Traubner. Všetci poznáte tohto veľkého človeka, humanistu, priateľa, lekára a univerzitného profesora. Mnohým z vás osobne pomohol. V týchto dňoch na neho silno myslite a posielajte mu svoju energiu, pretože ju veľmi potrebuje a my potrebujeme jeho. Veľa zdravia, síl a odhodlania pán profesor, ako Tebe, tak aj celej rodine," napísal ešte v utorok na sociálnej sieti.