Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Najčastejšie podvody s tachometrom: Ako odhaliť stočené kilometre a vyhnúť sa im pri kúpe auta?

Kúpa ojazdeného vozidla. Zobraziť galériu (2)
Kúpa ojazdeného vozidla. (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Hoci je slovenský trh plný áut so stočenými kilometrami, niektorí majitelia možno ani netušia, že tachometer ich vozidla bol kedysi upravený. Takéto autá často spôsobujú značné problémy, častejšie sa kazia a vyžadujú si značné náklady na opravu.

Podľa automobilového experta Matasa Buzelisa zo spoločnosti carVertical, môže byť lepšou voľbou predaj vozidla s manipulovaným tachometrom a investícia do iného auta, než časté opravovanie takéhoto vozidla.

Na Slovensku autá kontrolované spoločnosťou carVertical zvyčajne najazdia v priemere okolo 21 230 km ročne. Ak napríklad päťročné ojazdené auto vykazuje podozrivo nízky počet kilometrov, môže ísť o znak manipulácie s tachometrom. „Autá s nízkym počtom najazdených kilometrov sú na trhu s ojazdenými vozidlami veľmi žiadané. Odporúčame však neunáhliť sa s kúpou takéhoto vozidla a skontrolovať si jeho históriu najazdených kilometrov. Nepoctiví predajcovia stáčajú počet najazdených kilometrov na starších aj novších autách,“ hovorí Buzelis.

Najčastejšie podvody s tachometrom:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

Okrem samotného počtu kilometrov sa oplatí sledovať stav komponentov vozidla. Výrazne opotrebované súčasti, ako sú pískajúce brzdy, ťažko stláčateľná spojka alebo opotrebovaný volant, môžu naznačovať, že vozidlo má viac najazdené, než uvádza predajca. Tieto komponenty sa opotrebujú rýchlejšie pri vyššom nájazde kilometrov, najmä ak vozidlo jazdilo v náročných podmienkach. Samozrejme, veľa závisí od jazdných návykov majiteľa a údržby vozidla.

Riziko pri dovezených autách

Import áut rozširuje možnosti na trhu ojazdených vozidiel, no takéto vozidlá môžu mať až trikrát vyššiu pravdepodobnosť manipulácie s tachometrom. Odborník odporúča kupujúcim preveriť históriu dovezených áut, najmä ak prichádzajú z krajín, kde sú podvody s tachometrom bežné. Overenie údajov o stave kilometrov môže kupujúcim pomôcť vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam.

Ak predajca tvrdí, že auto má najazdených 100-tisíc kilometrov, ale skutočný počet najazdených kilometrov je dvakrát vyšší, niektoré komponenty budú značne opotrebované.

archívne video

Vodič jazdil na diaľnici D1 rýchlosťou až 211 kilometrov za hodinu (Zdroj: Facebook/ Polícia SR - Bratislavský kraj)

Opotrebovaný interiér, vrátane volantu, radiacej páky či pedálov, môže tiež signalizovať vysoký počet kilometrov. Vo veľa prípadoch sa predajcovia snažia vymeniť opotrebované časti interiéru, aby vozidlo vyzeralo novšie a atraktívnejšie. Potenciálnym kupujúcim sa preto odporúča prezrieť si interiér dôkladne a nechať vozidlo preveriť v odbornom servise.

Viac o téme: AutoStočené kilometreCarVertical
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu