BRATISLAVA - Opozičná strana SaS vníma schválenie tzv. covidových amnestií vládou ako kontroverzné a dvojsečné. Uviedol to poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Szalay (SaS). Zároveň upozornil na to, že prijatiu materiálu mala predchádzať analýza.
"Možno niektoré opatrenie neboli potrebné, možno boli zbytočné a beriem to ako nejaké ospravedlnenie sa vlády občanom. Na druhej strane to však vedie k pochybnostiam, pretože mnohé z opatrení boli zmysluplné, napríklad to, že chorý človek má byť v karanténe doma," skonštatoval na stredajšej tlačovej konferencii.
video
Poslanec zároveň namietal, že rozhodnutie o prijatí tzv. covidovej amnestie nebolo podložené dátami. "Toto je pocitové rozhodnutie," podotkol. Malo sa podľa neho reálne vyhodnotiť, aké opatrenia pri pandémii ochorenia COVID-19 boli účinné a aké nie. "Už len preto, že keď príde ďalšia pandémia, aby sme vedeli, čo máme robiť a čo nemáme robiť," dodal. Vláda v stredu schválila návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb v súvislosti s protipandemickými opatreniam aj uznesenie o udelení amnestie vo veciach priestupkov spáchaných v súvislosti s protipandemickými opatreniami.
Vláda v stredu schválila návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb v súvislosti s protipandemickými opatreniam aj uznesenie o udelení amnestie vo veciach priestupkov spáchaných v súvislosti s protipandemickými opatreniami.
SNS má výhrady
Koaličná SNS má výhrady k forme tzv. covidových amnestií, ktoré v stredu prijala vláda. Vyplýva to z vyjadrenia podpredsedu Národnej rady (NR) SR a lídra národniarov Andreja Danka aj splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 a poslanca za klub SNS Petra Kotlára.
"Som proti tomu, aby bola ukladaná amnestia na nespáchané priestupky. Amnestia sama o sebe potvrdzuje, že priestupky boli spáchané," skonštatoval Kotlár na stredajšej tlačovej konferencii. Myslí si, že ľudia, ktorí nerešpektovali vyhlášku hlavného hygienika k pandémii ochorenia COVID-19, nespáchali priestupky, pretože boli obmedzené ich základné práva. "Tie sa dajú obmedziť len zákonom, nie vyhláškou na podklade zákona," povedal. Chce navrhnúť vláde, aby sa skôr ako o amnestii hovorilo o nulitnosti vyhlášok.
Ústavný súd pri pandemických vyhláškach nekonštatoval porušenie ľudských práv
Ústavný súd (ÚS) SR pri opakovaných posúdeniach ústavnosti vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR z obdobia mimoriadnej situácie počas pandémie nekonštatoval porušenie základných ľudských práv a slobôd. Poukázal na to úrad v reakcii na návrh zákona o odškodňovaní fyzických osôb v súvislosti s protipandemickými opatreniami, ktorý v stredu schválila vláda.
"Ochrana zdravia a života je najvyššia a súčasne nadradená nad všetko, ak ide o povinnosti štátu voči svojim občanom. Úrad verejného zdravotníctva SR vydával vyhlášky počas mimoriadnej situácie, ktorú vyhlásila vláda SR z dôvodu ohrozenia verejného zdravia, druhého stupňa a boli v tom období jedným z nástrojov, ako znižovať riziko šírenia COVID-19 medzi ľuďmi a zmierniť tak dosah na ich zdravie a životy," ozrejmil ÚVZ SR v stanovisku, ktoré poslal.