Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Čínsky gigant mieri na Slovensko: Miliardová investícia do výroby batérií sľubuje technologický skok

Robert Fico Zobraziť galériu (2)
Robert Fico (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Investícia čínskej spoločnosti Gotion do výroby batérií pre elektromobily na Slovensku má podporu najvyššieho čínskeho vedenia. Prvé práce na závode pri Šuranoch by sa mali začať v marci budúceho roka a v rokoch 2026 až 2027 by už mal začať vyrábať. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády v rámci hodnotenia pracovnej cesty do Číny, počas ktorej rokoval aj o tejto investícii.

"Podstatné je, že najvyššie čínske vedenie vyslovilo podporu tomuto projektu, pokiaľ ide o vývoz kapitálu z Číny, pokiaľ ide o iné veci, ktoré by mohli trvať dlhšie. Zdá sa, že by projekt mohol reálne začať byť realizovaný v marci 2025, hovorím teraz o výkopových prácach, a potom pomerne rýchlo už v roku 2026 až 2027 sa očakáva, že by mohla nabehnúť aj prvá výroba," priblížil Fico. Vyzdvihol, že by malo ísť o historicky druhú najvyššiu investíciu na Slovensku v hodnote 1,4 miliardy eur, kde by malo pracovať 1300 zamestnancov so "slušným platom". Ide pritom o výrobu s vysokou pridanou hodnotou, vrátane výskumu a vývoja, ale aj následnej recyklácie.

archívne video

Návšteva Číny má strategický charakter, uviedol premiér (Zdroj: Facebook/Robert Fico)

Premiér podľa vlastných slov chápe, že tento projekt, rovnako ako ktorýkoľvek iný, má aj svojich odporcov. V tomto prípade to môže byť podľa neho spôsobené tým, že ide o firmu z Číny. Zároveň verí, že všetky sporné veci okolo projektu sa vyriešia. "Považujem za veľmi správne, že skupina ľudí z okolia Šurian vycestovala ešte pred našou návštevou do tejto fabriky a na vlastné oči videla, že to je ďaleko od akýchkoľvek predstáv o priemyselnej výrobe. To je v podstate výroba v absolútne sterilnom prostredí, v čistote, ktorú možno nenachádzate ani v nemocniciach, nieto ešte v takýchto fabrikách," zdôraznil Fico.

Zároveň pripomenul, že ide o firmu, ktorá úzko spolupracuje s automobilkami. Ako príklad spomenul Volkswagen, ktorý vlastnícky vstúpil do Gotion, pričom kúpil viac ako 20 % podiel za vyše miliardu eur. "Pracujeme s firmou, ktorá má aj tento rozmer a vzhľadom na vývoj elektromobility v Európe a na obrovský počet áut, ktoré vyrábame na Slovensku, prítomnosť takejto spoločnosti na výrobu bateriek do elektromobilov je pre Slovensko mimoriadne dôležitá," dodal predseda vlády.

Posúdiť možnosti spolupráce na tuneli pod Karpatmi prídu čínski experti

V priebehu niekoľkých dní by mala na Slovensko prísť skupina čínskych expertov, aby posúdili možnosti spolupráce na plánovanom tuneli pod Karpatmi. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD). Ide o jeden z projektov, o ktorých predseda vlády rokoval počas minulotýždňovej návštevy Číny. Malo by ísť o projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP). "Tých možností, kde prichádza pravdepodobnosť spolupráce s čínskymi investormi, je veľmi veľa," uviedol Fico. Na rokovaniach v Číne podľa premiéra otvorili aj ďalšie možnosti spolupráce, a to napríklad obnovu mostov, ale tiež nákladný prístav na Dunaji. "Rovnako začíname rozvíjať myšlienky nákladnej leteckej dopravy," dodal Fico.

Slovensko podľa predsedu vlády, naopak, ponúka Číne svoje prekladiská na východnom Slovensku ako možnosť vstupu na Ukrajinu v prípade obnovy Ukrajiny. Pomôcť rozvoju spolupráce by podľa premiéra mal aj 15-dňový bezvízový styk, ktorý má platiť od 8. novembra. Podnikatelia, ale aj turisti by mali mať možnosť jednoduchšieho cestovania do tejto ázijskej veľmoci. 

Blanár sa vyjadril k partnerstvu s Čínou

Strategické partnerstvo s Čínou nevytvára pre Slovensko bezpečnostné riziká, neohrozuje ani suverenitu krajiny. Vyvolávanie podobných pochybností odmietol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom spolu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) bilancovali vládnu návštevu Číny. Vyjadrenia, ktoré upozorňujú na to, že strategické partnerstvo bude znamenať aj zintenzívnenie aktivít čínskych bezpečnostných služieb na území Slovenska označil za rétoriku opozície.

"Strategické partnerstvo predsa automaticky neznamená, že po Slovensko budú chodiť cudzí špióni, veď to je nezmysel. Týmto sa vlastne dotýkate aj iných krajín, s ktorými sme podpísali takéto strategické dohody," upozornil s odkazom, že napríklad v rámci krajín indopacifického priestoru má Slovensko nadviazané strategické partnerstvá aj s Japonskom či Južnou Kóreou.

Juraj Blanár
Zobraziť galériu (2)
Juraj Blanár  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Strategické partnerstvo, ktoré sme s čínskou stranou podpísali, bolo založené na vzájomnom porozumení a rešpekte. To je veľmi dôležité pri tvorbe politiky na všetky svetové strany," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Podľa Blanára sa Slovensko malo o strategické partnerstvo s Čínou usilovať už dávno, upozornil, že rovnaké dohody podpísali s ázijskou veľmocou i iné krajiny Európskej únie, ktoré sú v danom regióne veľmi aktívne. V nasledujúcom období sa podľa Blanárových slov budú rozvíjať stanovené strategické rámce, ktoré sa týkajú ekonomickej i investičnej spolupráce, ale aj kooperácie v oblasti cestovného ruchu či pôdohospodárstva.

Viac o téme: VýrobaRobert FicoČínaNR SRSmer-SDVládaŠurany
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu