Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Najnovšie údaje Štatistického úradu VÔBEC nevyzerajú dobre! Desivá predzvesť? TAKTO to vidí analytik

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Konsolidačné opatrenia ešte nevstúpili do platnosti, napriek tomu sa už začínajú prejavovať na nálade spotrebiteľov aj podnikateľov. Ekonomická nálada slovenských podnikateľov a spotrebiteľov sa v októbri 2024 zhoršila už štvrtý mesiac po sebe. Pokles dôvery spotrebiteľov je najväčší od covidového obdobia.

Pri poklese o 4,8 bodu bola hodnota indikátora ekonomického sentimentu (IES) 97,5, čo je najnižšia úroveň za posledný rok. Hodnotenia sa zhoršili v troch z piatich zložiek indikátora, a to v službách, u spotrebiteľov a v priemysle. Optimizmus prejavili podnikatelia v obchode a nepatrný aj v stavebníctve. V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada optimistickejšia o 1,9 bodu, za dlhodobým priemerom zaostávala o 8,5 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Indikátor dôvery v priemysle v októbri poklesol o dva body na hodnotu -3,3 (zo sezónne očistených údajov). Vývoj indikátora ovplyvnil hlavne rast zásob hotových výrobkov a pokles očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace. Rast stavu zásob, aj pokles očakávanej produkcie uviedli hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov. Pokles výroby však predpokladajú aj v chemickom priemysle a vo výrobe strojov a zariadení inde nezaradených.

Najnovšie údaje Štatistického úradu
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Jan Woitas/dpa)

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v októbri klesol o 9,3 bodu na hodnotu -3,3 bodu. Pokles zaznamenali všetky ukazovatele indikátora. Podnikateľská situácia, ako aj dopyt za posledné tri mesiace sa zhoršili najmä v ostatných službách, pokles dopytu na nasledujúce tri mesiace predpokladajú v administratívnych a podporných službách.

Indikátor dôvery v obchode v októbri stúpol oproti septembru o 6,7 bodu na hodnotu 14,7. Respondenti hodnotili pozitívne vývoj podnikateľských aktivít, a to ako ich súčasný trend, tak aj ich nastávajúci vývoj. Doterajšie pozitívne hodnotenia podnikateľských aktivít uviedli najmä v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov, v nastávajúcom období ich očakávajú predovšetkým v oprave a údržbe motorových vozidiel.

V októbri sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol o 0,5 bodu na -8 vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok. Za dostatočnú ju považuje až 78 % respondentov.

Pokles dôvery spotrebiteľov najväčší od covidového obdobia

Dôvera slovenských spotrebiteľov sa v októbri opäť znížila, jej pokles o 7,1 bodu bol najväčší od začiatku covidového obdobia, teda od apríla 2020. Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) sa tak prepadol na úroveň -19.

Dlhodobý priemer aktuálne prevyšuje len o 1,2 bodu. Spotrebitelia boli pesimistickejší pri všetkých štyroch zložkách indikátora. Výrazne negatívnejšie vnímajú vývoj celkovej hospodárskej situácie, obavy však prejavili aj pri hodnotení tvorby úspor domácností, celkovej finančnej situácie aj nezamestnanosti.

Najnovšie údaje Štatistického úradu
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: ŠÚ SR)

Analytik hodnotí nálady v ekonomike

Ekonomická nálada na Slovensku sa v októbri výrazne zhoršila, pričom najväčší pokles zaznamenali spotrebitelia a podnikatelia v službách. "Index ekonomickej nálady klesol na najnižšiu hodnotu za posledný rok, pričom spotrebitelia vyjadrili najväčší pesimizmus ohľadom vývoja hospodárskej situácie, tvorby úspor a nezamestnanosti od pandémie," uviedol Boháček. Dodal, že podobne negatívny pohľad mali aj podnikatelia v službách a priemysle, ktorí zaznamenali pokles dopytu a zvýšenie zásob.

archívne video

Ladislav Kamenický sa vyjadruje ku konsolidačným opatreniam (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Napriek celkovému pesimizmu sa však našli aj výnimky. Mierny optimizmus vyjadrili podnikatelia v obchode a čiastočne aj v stavebníctve. Obchodníci zaznamenali pozitívny vývoj podnikateľských aktivít, zatiaľ čo stavebníci hodnotili celkovú úroveň objednávok ako dostatočnú.

"Porovnanie s minulým rokom ukazuje mierne zlepšenie ekonomickej nálady, však stále zaostáva za dlhodobým priemerom. Tento pokles je spôsobený najmä zhoršenou situáciou v službách a priemysle, ako aj pesimistickým pohľadom spotrebiteľov na budúcnosť," vysvetľuje analytik.

Domáca ekonomika čelí v súčasnosti výraznej neistote

Pokles ekonomickej nálady a pesimistické očakávania spotrebiteľov a podnikateľov podľa analytika naznačujú, že očakávané negatívne dopady konsolidačných opatrení na ceny a ekonomický rast sa už začínajú prejavovať na tzv. mäkkých indikátoroch. "Práve takéto prieskumy sú predstihovým indikátorom upozorňujúcim na očakávaný negatívny vývoj reálnych dát (HDP, inflácia, zamestnanosť...) v horizonte 2-3 mesiace," hovorí Boháček.

Ilustračné foto
Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto  (Zdroj: Getty Images)

Varuje, že v takomto nastavení subjektov v ekonomike je čoraz pravdepodobnejšie spomaleniu ekonomického rastu. "Na druhej strane, v obchode stále očakávame, že zvyšok tohto roka by mal byť podporovaný trendom predzásobenia pred zvýšením cien z titulu vyššej DPH. To môže byť až tak pozitívne, že pozitívne presahy bude ekonomika pociťovať ešte v 1. štvrťroku budúceho roka," konštatoval na záver.

Viac o téme: NáladaSpotrebiteliaAnalytikKonsolidačné opatreniaTomáš Boháček
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu