Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Nový prieskum vás šokuje! Z Európy majú Slováci najnižšiu mieru pocitu šťastia

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Slováci preukazujú najnižšiu mieru pocitu šťastia v porovnaní s ostatnými skúmanými európskymi krajinami. Vyplýva to z najnovšieho kola medzinárodného výskumu zameraného na subjektívnu pohodu, šťastie a udržiavanie sociálnych vzťahov v súčasnej Európe. Informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková. Odborníci analyzovali subjektívne pociťované šťastie a frekvenciu stretávania sa s priateľmi, príbuznými či kolegami.

"Dáta ukazujú, že Slovensko preukazuje najnižšiu úroveň/mieru pocitu šťastia v porovnaní s ostatnými skúmanými krajinami. Je však potrebné dodať, že priemerné skóre šťastia dosahovalo na Slovensku úroveň 6,57 na škále od 0 (extrémne nešťastný) po 10 (extrémne šťastný), Slováci a Slovenky teda v priemere stále viac 'inklinovali' k pocitom šťastia ako nešťastia," uviedol výskumník zo Spoločenskovedného ústavu Centra spoločenských a psychologických vied SAV Alexander Loziak.

archívne video

Budeme robiť ďalší prieskum, už horolezecký, uviedol Szabó (Zdroj: TASR/Daniel Stehlík)

Pri téme stretávania sa s blízkymi sa Slováci umiestnili v strednej časti rebríčka s priemerným skóre 4,61, ktoré sa najviac približuje k slovnej odpovedi "s blízkymi sa stretávam raz za týždeň". Aj keď miera pocitu šťastia môže do istej miery súvisieť s frekvenciou sociálnych kontaktov, pocity šťastia sú podľa Loziaka taktiež spôsobené mnohými ďalšími faktormi. Najvyššia úroveň šťastia bola zaznamenaná vo Švajčiarsku (8,15), Fínsku (8,07) a Nórsku (7,95). Slovensko má priemernú úroveň šťastia (6,57), čo ho radí na chvost spomedzi krajín v analýze.

Slovensko dosahuje priemernú frekvenciu stretávania sa (4,61), čo ho radí do strednej časti rebríčka. Slováci sa stretávajú so svojimi blízkymi menej často ako napríklad v Nemecku (4,85), no častejšie ako v Maďarsku (3,46) alebo Írsku (4,19). Medzinárodný výskum realizovaný od roku 2001 poskytuje údaje o postojoch a hodnotách obyvateľov mnohých európskych krajín vrátane Slovenska. Dáta 11. kola Európskej sociálnej sondy sprístupňujú aj údaje zamerané na subjektívnu pohodu, šťastie a udržiavanie sociálnych vzťahov v súčasnej Európe.

Viac o téme: PrieskumŠťastieSlováciEurópa
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu