BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) aj vo štvrtok pokračuje v rokovaniach so zdravotníkmi v súvislosti s návrhom konsolidačných opatrení. Riešenie chce oznámiť do konca týždňa. Informoval o tom na sociálnej sieti.
"Bez prestávky vediem potrebné rokovania, aby sa po prijatí konsolidačného balíka podarilo nájsť kompromis medzi potrebou ozdravenia verejných financií a mzdovými očakávaniami zdravotníkov. Rokovania sú mimoriadne náročné, pretože na schválené konsolidačné zákony nadväzuje rovnako konsolidačný štátny rozpočet. Ale kompromis je jedinou šancou na úspech. Dnes od skorého rána preto rokujem s vedením Ministerstva financií SR spoločne s analytickými jednotkami, aby sme našli možnosti pre riešenie, ktoré chcem do konca týždňa oznámiť zástupcom odborov i verejnosti," napísal šéf rezortu.
archívne video
Minister začal v pondelok (14. 10.) rokovania so zástupcami zdravotníkov. Verí, že pri návrhu konsolidačných opatrení nájdu kompromis. O možnostiach rokuje aj s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD).
Zdravotníci naprieč celým sektorom odmietajú navrhnuté konsolidačné opatrenia v sektore zdravotníctva a vyzvali prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby ich v súčasnom znení nepodpísal. Ten deklaroval, že prípadný podpis legislatívy bude závisieť od rokovaní vlády so zdravotníkmi.
Sestry požiadali ministra, aby sa konsolidácia nedotkla miezd zdravotníkov
Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) na štvrtkovom rokovaní s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) požiadalo, aby sa konsolidačné opatrenia vôbec nedotkli miezd zdravotníkov. Po stretnutí so šéfom rezortu o tom informovala prezidentka združenia Monika Kavecká. Šaško podľa jej slov zatiaľ žiadne konkrétne opatrenia nepredstavil."My sme dali jasný odkaz a prosbu ministerstvu, aby sa zákon 578 vôbec neotváral, aby sa vrátil na pôvodnú podobu, a potom, aby sme rokovali o ďalších nastaveniach, pretože v oblasti sestier a pôrodných asistentiek tá situácia je nie že riziková, je kritická," povedala Kavecká. Minister podľa jej slov nepredstavil žiadne konkrétne návrhy riešenia situácie. "Vyjadril sa vo všeobecnej rovine, v rovine možno kompromisu, ale nič konkrétne," uviedla.
Pripomenula, že sestry naďalej pokračujú v zbieraní výpovedí z nadčasov. "Presné čísla nemáme, pretože sme ešte vlastne na začiatku, ale ozýva sa nám hlavne Bratislava, tá nespokojnosť je obrovská," priblížila. Dodala, že OZ SaPA takisto monitoruje situáciu v súvislosti s podávaním riadnych výpovedí.Ak vláda neustúpi, privedie podľa jej slov zdravotníctvo do úplnej krízy. "Pacient to pocíti úplne najviac, pretože keď my máme v ústave garantovanú bezplatnú, dostupnú, kvalitnú, tak tá zdravotná starostlivosť bude nekvalitná, pretože bude nedostupná, pretože ten personál tam nebude. Tu je už potom život ohrozujúci stav," skonštatovala prezidentka združenia.
Minister začal v pondelok (14. 10.) rokovania so zástupcami zdravotníkov. Verí, že pri návrhu konsolidačných opatrení nájdu kompromis. O možnostiach rokuje aj s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD). Riešenie chce predstaviť do konca týždňa.Zdravotníci naprieč celým sektorom odmietajú navrhnuté konsolidačné opatrenia v sektore zdravotníctva a vyzvali prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby ich v súčasnom znení nepodpísal. Ten deklaroval, že prípadný podpis legislatívy bude závisieť od rokovaní vlády so zdravotníkmi.