Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Poslanci ukončili aktuálnu schôdzu: Toto sú návrhy, ktoré prerokovali

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

BRATISLAVA - Poslanci parlamentu vo štvrtok ukončili rokovanie aktuálnej 19. schôdze. Schválili návrh podpredsedu NR SR Petra Žigu (Hlas-SD), ktorý je poverený jej riadením. Za bolo 79 zo 123 prítomných poslancov, proti 43 a zdržal sa jeden. Neprerokované body programu aj hlasovanie o prerokovaných sa majú zaradiť na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 22. októbra.

Presunuli sa tak aj tri opozičné návrhy na odvolanie ministrov zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD), kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD). Na aktuálnej schôdzi mali na programe aj hlasovania o personálnych voľbách, rozhodovať mali o voľbe člena Správnej rady Tlačovej agentúry Slovenskej republiky či člena Správnej rady Ústavu pamäti národa.

archívne video

Strana SaS sa vyjadruje k aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Opozičné KDH skritizovalo presun odvolávania šéfky rezortu zdravotníctva. "Vládna koalícia nechce počúvať, ako ministerka zlyháva, aká kritická je situácia v Trenčíne a akí nespokojní sú pacienti a zdravotníci. Nespokojnosť zdravotníkov je najväčšia za posledné desaťročia - a vláda si pred tým doslova zatvára oči," tvrdia kresťanskí demokrati.

Podmienky sezónnej práce v cestovnom ruchu by sa mohli zjednodušiť

Sezónne zamestnávanie v sektore cestovného ruchu by mohla zjednodušiť novela Zákonníka práce, ktorú navrhla skupina poslancov koaličnej SNS. Cieľom úpravy v prílohe Zákonníka práce týkajúcej sa sezónnych prác je odstrániť nejednoznačnosti výkladu právnej úpravy sezónnej práce na dohodu o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce. Vyplýva to z návrhu na zmenu Zákonníka práce, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania.

"Podmienka priamej závislosti výkonu pracovnej činnosti od prevádzkovania činností uvedených v prvom bode až piatom bode prílohy pri prevádzke reštaurácií a pohostinstiev a pri prevádzke ubytovacích zariadení vniesla do aplikačnej praxe nejasný výklad uvedenej podmienky. Odstránením tejto podmienky sa docieli jednoznačný výklad právnej úpravy," zdôvodnila SNS v návrhu na zmenu Zákonníka práce.

Národniari pripomenuli, že sektor cestovného ruchu stále trpí nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov. Ich počet výrazne klesol v dôsledku opatrení prijatých v súvislosti s ochorením COVID-19 i následnou energetickou krízou a infláciou. "Nedostatok pracovnej sily sa výrazne prejavuje počas letnej a zimnej turistickej sezóny, keď rastú potreby zvyšovania počtu zamestnancov predovšetkým v povolaniach s potrebou nízkej miery kvalifikácie. Návrh zákona zjednoduší sezónne zamestnávanie v sektore cestovného ruchu," uviedli predkladatelia. Účinnosť zákona sa navrhuje dňom jeho vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.

Na prácu v gastre by už nemalo byť potrebné osvedčenie o spôsobilosti

Na prácu s potravinami by už nekvalifikovaní pracovníci nemuseli získavať osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon epidemiologicky závažných činností pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov. Zrušiť túto plošnú povinnosť navrhli poslanci koaličnej SNS v novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli vo štvrtok do druhého čítania. Zodpovednosť za zaškolenie nových pracovníkov by mala prejsť na prevádzkovateľov.

"Cieľom návrhu zákona je úprava legislatívneho rámca s aktuálnymi potrebami sektora cestovného ruchu. Navrhovaná právna úprava reaguje na dlhodobý a pretrvávajúci nedostatok kvalifikovaného personálu v zariadeniach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach. Sektor cestovného ruchu napriek postupnému zlepšovaniu stále trpí nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov, ktorých počet výrazne klesol v dôsledku opatrení prijatých v súvislosti s ochorením COVID-19, a následne energetickou krízou a infláciou," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Pripomenuli, že nedostatok pracovnej sily v tomto sektore sa prejavuje najmä počas letnej a zimnej turistickej sezóny. V tomto čase podľa SNS rastie potreba zvyšovať počet zamestnancov, a to práve v povolaniach, ktoré nevyžadujú vysokú kvalifikáciu. Zamestnávatelia sú tak podľa predkladateľov novely odkázaní na zamestnávanie nekvalifikovaných ľudí, avšak komplikuje im to súčasná požiadavka pre každého zamestnanca mať osvedčenie o odbornej spôsobilosti na prácu s potravinami.

Podľa novely tak už nebude potrebovať osvedčenie o spôsobilosti na prácu s potravinami každý zamestnanec, povinnosť za ich zaškolenie sa prenesie na prevádzkovateľa. Ten bude povinný zabezpečiť aspoň jednu osobu, ktorá osvedčenie o spôsobilosti má a môže zaškoliť ostatných zamestnancov. Zákon by mal byť účinný dňom vyhlásenia.

Minimálna mzda by mala byť na úrovni 60 % priemernej mzdy

Minimálna mzda by sa mala zvýšiť minimálne na úroveň 60 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o minimálnej mzde, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok posunuli do druhého čítania. Prvýkrát by sa mala minimálna mzda takto vyrátať pre rok 2026.

"Navrhuje sa upraviť výšku percentuálneho podielu, ktorý je rozhodujúci pri ustanovení minimálnej mzdy na príslušný kalendárny rok, ak sa sociálni partneri nedohodnú na inej sume minimálnej mzdy, na 60 %. Navrhovaná zmena vyplýva z Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2023 až 2027 a s jeho plnením," uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v dôvodovej správe.

Doplnilo, že novela zákona má vytvoriť dôstojné životné a pracovné podmienky a tiež podporiť kolektívne vyjednávanie zamestnancov a uzatváranie kolektívnych zmlúv. Jednou zo zmien je aj opätovné zavedenie záväznosti reprezentatívnej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na ďalších zamestnávateľov v odvetví alebo v časti odvetvia. Návrh zákona by mal platiť od 15. novembra 2024, niektoré ustanovenia potom od začiatku januára budúceho roka.

NR SR schválila opätovne novelu vodného zákona, prijala pripomienky prezidenta

Poslanci Národnej rady (NR) SR opätovne schválili novelu zákona o vodách spolu so zmenami, ktoré navrhoval prezident SR Peter Pellegrini. Rozhodli o tom vo štvrtkovom hlasovaní. Pellegrini žiadal vypustenie ustanovenia k zmene vlastníctva ciest druhej a tretej triedy prechádzajúcich cez vodné stavby. Mohlo byť podľa neho v rozpore s Ústavou SR. Navrhol tiež, aby novela nadobudla účinnosť dňom vyhlásenia.

Schválená novela prinesie viaceré zmeny. Tepelné čerpadlá typu voda-voda budú po novom oslobodené od odvádzania platieb a poplatkov za využívanie energetického potenciálu povrchových a podzemných vôd.

Pre štát sa tiež zavádza možnosť vyvlastniť nevysporiadané pozemky pod vodnou stavbou. "Vyvlastňovacie konanie sa začína na návrh príslušného správcu vodnej stavby, pričom návrh na vyvlastnenie práv k takýmto pozemkom môže podať v mene štátu príslušný správca vodnej stavby do 31. decembra 2045," uvádza sa v legislatíve.

Poslanci odmietli návrh k uzneseniu EÚ o začlenení práva na potrat

Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli návrh uznesenia k uzneseniu Európskeho parlamentu o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej únie (EÚ). Parlament o tom rozhodol vo štvrtkovom hlasovaní.

Opozičný poslanec Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorý návrh predložil, nevidí dôvod na to, aby bolo nové ľudské právo uznané v Charte základných práv EÚ. "Je to priame siahnutie na suverenitu našej krajiny, ide proti princípu subsidiarity, na ktorom stojí Únia a vzhľadom na deklaráciu," povedal Krátky. Je podľa neho potrebné sa voči uzneseniu vyhradiť.

V uznesení sa navrhovalo, aby slovenský parlament vyjadril znepokojenie nad opakovanými snahami europarlamentu začleniť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ. Tvrdí, že táto iniciatíva porušuje princíp subsidiarity a členské štáty takúto iniciatívu zo strany Európskeho parlamentu opakovane odmietajú.

Poslankyňa Anna Záborská (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyzýva premiéra a ministrov, aby v tomto prípade uplatnili právo veta. "Existuje iba právo na život. Právo na potrat je to isté ako právo zabiť," podotkla. Podľa Kresťanskej únie je dôležité, aby v európskom priestore nadobudol vážnosť hlas, ktorý bráni život od počatia.

Krátky argumentoval tým, že zdravotná starostlivosť vrátane sexuálneho a reprodukčného zdravia spadá pod výlučnú právomoc národných štátov. Nerešpektovanie ustanovení Zmluvy o fungovaní EÚ môže oslabiť inštitucionálne fungovanie celej európskej integrácie. "Je preto dôležité, aby orgány Únie konali iba to, čo im právna úprava, či už vnútroštátna, alebo národná, dovoľuje," skonštatoval poslanec.

Viac o téme: PoslanciNR SR19. schôdza
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu