ATÉNY - Na severovýchode Grécka začal v pondelok fungovať nový terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG). Projekt, ktorý čiastočne financovala Európska komisia (EK), má za cieľ ďalej znížiť závislosť juhovýchodnej Európy od ruského plynu. Z terminálu ale bude možné dodávať surovinu aj na Slovensko a do Maďarska, oznámil prevádzkovateľ zariadenia, ktorým je grécka spoločnosť GasTrade.
Prístavný terminál Alexandrupolis na severovýchode krajiny pozostáva zo 44 metrov dlhej plávajúcej nádrže, trvalo zakotvenej v Tráckom mori (severná časť Egejského mora), a 28-kilometrového potrubia napojeného na distribučnú sieť plynu z Grécka. Ide o systém, ktorý podľa prevádzkovateľa terminálu môže dodávať plyn do Bulharska, Rumunska, Severného Macedónska, Srbska, Moldavska, Maďarska, Slovenska a na Ukrajinu.
Terminál bude zásobovaný plynom zo Spojených štátov, Kataru a Egypta, uviedol v utorok pre médiá Kiril Ravnački, generálny riaditeľ bulharskej spoločnosti Bulgartransgaz, ktorá vlastní 20 % GaSTrade. Veľvyslanci z členských krajín EÚ, ktorí ešte minulý týždeň navštívili nový terminál, boli informovaní, že ide o "zásadnú iniciatívu na posilnenie energetickej bezpečnosti juhovýchodnej a strednej Európy a jej nezávislosti od ruského zemného plynu".
Archívne video
Nový terminál zníži závislosť EÚ od dodávok plynu z Ruska
Rusko bývalo hlavným dodávateľom ropy a plynu do EÚ, členské krajiny ale už pred vojnou na Ukrajine začali závislosť od energetických surovín z Ruska znižovať. Keď Rusko vo februári 2022 začalo vojenskú inváziu na Ukrajinu, EÚ začala ruské suroviny odmietať ešte viac. Nákup niektorých z nich teraz zakazuje alebo výrazne obmedzuje.
Uvedenie terminálu do prevádzky nadväzuje na vlaňajšie decembrové slávnostné otvorenie 170-kilometrového plynovodu medzi Bulharskom a Srbskom, ktorý má dopravovať plyn z azerbajdžanských ťažobných polí v Kaspickom mori. Grécki úradníci tvrdia, že by tento plynovod mohol byť napojený na terminál Alexandrupolis.