BRATISLAVA - Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) sa v utorok (17. 9.) zúčastnil na 10. ročníku Bratislavského právnického fóra, ktoré sa konalo na pôde Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Jeho témou aj v súvislosti s 20. výročím vstupu krajín V4 do Európskej únie (EÚ) bol vplyv EÚ na oblasť spravodlivosti. Informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Barbora Škulová.
Pozvanie zúčastniť sa na ministerskom paneli prijali aj minister spravodlivosti Maďarska Béla Tuzson, námestník ministra spravodlivosti Českej republiky Vilém Anzenbacher a štátna tajomníčka poľského rezortu spravodlivosti Zuzana Rudzińska-Bluszcz.
archívne video
Zástupcovia štátov V4 sa počas plenárneho zasadnutia podľa MS zhodli, že ich krajiny presadzujú užšiu spoluprácu v rámci EÚ. Zároveň však konštatovali, že EÚ nemá rovnakú podobu ako pred dvadsiatimi rokmi. Spomenuli aj negatívne aspekty súvisiace s členstvom v Únii, ktoré spočívajú napríklad v prijímaní veľkého množstva právnych predpisov, čo vedie k nepresnostiam a dezorientácii vo vnútroštátnej legislatíve.
"Je potrebné skôr sústrediť pozornosť na konsolidáciu existujúcich predpisov EÚ. V oblasti kultúrno-etických otázok a rodinného práva je však potrebné zachovať istú mieru suverenity členských štátov. Potrebu jednotnej regulácie vidíme v oblastiach digitalizácie, online priestoru či umelej inteligencie," uviedol minister.
Podľa rezortu spravodlivosti sa viacerí účastníci konferencie zhodli na tom, že Súdny dvor EÚ sa snaží posilňovať pozíciu Únie, ktorá však ide na úkor identity členských štátov. "Rozhodnutia Súdneho dvora vytvárajú v poslednom čase konflikt s rozhodnutiami ústavných súdov členských štátov a je potrebné, aby boli rešpektované ich ústavné hranice," povedal Susko. Susko tiež konštatoval, že EÚ vnímame ako náš životný priestor a sme vďační, že môžeme v rámci neho napredovať. Napriek tomu sa však podľa neho počas dvoch desaťročí objavili negatívne javy, ktoré súvisia s reguláciou či interpretáciou práva EÚ a tieto otázky bude treba v najbližšej dobe riešiť.