BRATISLAVA - Časť kultúrnej obce vo štvrtok vstúpila do štrajkovej pohotovosti. Na štvrtkovom tlačovom brífingu to oznámili členovia novovytvoreného výboru Kultúrneho štrajku. Svoj krok vysvetlili reakciou na zhoršujúce sa podmienky v kultúre vplyvom politicko-mocenských zásahov zo strany Ministerstva kultúry (MK) SR pod vedením Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS).
archívne video
“Alarmujúci stav, do ktorého sa rezort kultúry dostal pod vedením Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu, nás núti konať,” vyhlásila Katarína Mišíková, zástupkyňa výboru Kultúrneho štrajku a platformy Otvorená Kultúra!. "Dnešným dňom vstupujeme do štrajkovej pohotovosti, prvej fázy Kultúrneho štrajku," uviedla Mišíková. Spolu s ďalšími členmi výboru, v ktorom má zastúpenie napríklad akademická obec, Slovenské národné divadlo či štrajkový výbor vytvorený v STVR, odôvodnila krok samotnými opatreniami rezortu kultúry namierenými voči kultúre a jej aktérom.
"Štrajková pohotovosť je prejavom solidarity a zároveň mohutnej nespokojnosti pracujúcich v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu s aktuálnym spôsobom riadenia ich rezortu. Nespokojnosť bude prejavená rôznymi protestnými a nátlakovými akciami. Za účasť v štrajkovej pohotovosti nesmie byť nikto sankcionovaný ani zamestnávateľom, ani zriaďovateľom, ani inými orgánmi," píše sa v materiáli.
Pracové podmienky sa radikálne zhoršili, tvrdí výbor
"Za ostatných 10 mesiacov sa pracovné podmienky pracujúcich v našom rezorte radikálne zhoršili," hovorí. Spomenuli politické zásahy do fungovania kultúrnych podporných fondov, rušenie odborných oddelení ministerstva i neodôvodnené personálne zmeny vo vedení celonárodných kultúrnych inštitúcií. Rovnako tak i dehonestáciu súčasného umenia a neustále sa zhoršujúcu ekonomickú situáciu pracovníkov v kultúre a kreatívnych odvetviach. Podľa členov výboru je tiež práca ľudí v spravodajstve STVR cenzurovaná a profesionálne pracovné výkony ľudí v kultúre verejne napádajú a narúšajú politickí reprezentanti s cieľom cenzorsky do nich zasahovať.
"Ľuďmi v kultúre nie sú len mediálne známe tváre, ale zamestnanci múzeí, divadiel a ďalších inštitúcií miestnej a regionálnej kultúry," upozornila Mišíková. Viacerí zamestnanci organizácií zriaďovaných Ministerstvom kultúry SR tiež podľa nich čelia zastrašovaniu, vyhrážkam a šikane na pracovisku.
Žiadajú zmenu
Za členov výboru zároveň sformulovala požiadavky, s ktorými sa obracajú na ministerstvo, vládu, Národnú radu SR, koaličné strany i prezidenta Petra Pellegriniho. Podľa členov štrajkového výboru musí prísť k zmenám na ministerstve a nastaveniu jeho odborného a kompetentného riadenia, rovnako zastaveniu opatrení s charakterom ideologickej cenzúry i okamžitej finančnej stabilizácii sektora s dôrazom na zlepšenie finančného ohodnotenia pracujúcich a ich sociálneho zabezpečenia.
"Súčasne deklarujeme, že sme pripravení podporiť a organizovať vstup do ústavného štrajku všade tam, kde sa bude stupňovať porušovanie hospodárskych a sociálnych práv pracovníkov v kultúre," dodala Mišíková.
"Legitímnym dôvodom na vstup do ostrého štrajku je také zhoršenie pracovných podmienok, ktoré narúša hospodárske, sociálne a/alebo kultúrne práva zamestnancov a zamestnankýň," píše sa v materiálu štrajkového výboru s tým, že legitimitu dôvodov na vstup do ostrého štrajku vyhodnocujú s pracovno-právnymi a ústavnými právnikmi a právničkami.