BRATISLAVA - Členstvo Ukrajiny v NATO je zárukou tretej svetovej vojny, povedal slovenský premiér Robert Fico len pár hodín potom, ako Slovensko vyjadrilo podporu záverečnému dokumentu samitu NATO vo Washingtone. Toho súčasťou je pritom aj časť vyhlásenia, v ktorej sa uvádza, že Ukrajina sa stane členom NATO pod podmienkou, že s tým budú spojenci súhlasiť.
Podľa Fica poslanci za Smer-SD v slovenskom parlamente vstup Kyjeva do aliancie nepodporia. "Chápem želanie Ukrajiny. Ale členstvo Ukrajiny v NATO je len zárukou tretej svetovej vojny. Úprimne povedané, aj bez členstva Ukrajiny v NATO nie sme od nej ďaleko, keď sa pozrieme, ako niektoré vyspelé demokracie zatápajú pod kotlom," povedal Fico vo videu, ktorú zverejnil na sociálnej sieti.
Fico tiež tvrdil, že žiadal slovenských ministrov zahraničia a obrany, aby na summite NATO trvali na tom, že členstvo Ukrajiny v NATO bude možné len vtedy, ak s tým budú súhlasiť národné parlamenty členských štátov aliancie a ak budú splnené všetky podmienky.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na summite organizácie, na ktorom sa zúčastnila aj slovenská delegácia, povedal, že Severoatlantická aliancia si želá, aby sa Ukrajina stala jej členom. Stoltenberg dokonca v stredu cestu Ukrajiny do aliancie označil za "nezvratnú". Členské krajiny tiež prijali spoločnú deklaráciu, ktorá okrem iného sľubuje ďalšiu podporu Ukrajine, ktorá sa vyše dva roky bráni ruskej vojenskej invázii.
Slovensko vyjadrilo podporu záverečnému dokumentu
Prezident SR Peter Pellegrini sa vo Washingtone stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Stretnutie sa konalo v noci na štvrtok. Podľa slovenského prezidenta viedli s ukrajinským lídrom otvorený a priamy rozhovor. Na úvod tlačovej konferencie prezident SR uviedol, že Slovensko rovnako ako ostatných 31 krajín vyjadrilo podporu záverečnému dokumentu summitu.
"Priebeh summitu nebol vôbec nejakým spôsobom komplikovaný, nakoľko došlo k zhode všetkých členských krajín na definitívnom znení záverov, ktoré sú prezentované, a preto celá diskusia prebiehala skôr v tóne, kde sme jednotlivé členské krajiny potvrdzovali naše pozície, naše postoje, prezentovali naše priority," povedal Pellegrini, podľa ktorého boli postoje SR pretavené do záverečného dokumentu.
Slovensko podľa prezidenta súhlasilo aj s časťou vyhlásenia, v ktorej sa uvádza, že Ukrajina sa stane členom NATO pod podmienkou, že s tým budú spojenci súhlasiť. Podľa Pellegriniho so Zelenským a členmi ukrajinskej vlády rokoval aj minister obrany Kaliňák.
"Hovorili o možnosti ďalších kontraktov pre slovenský vojenský priemysel, kde sa ukazuje, že rozhodnutie aj vlády Slovenskej republiky a súkromného investora navýšiť kapacity pri výrobe munície alebo hlavní, alebo pri znásobení produkcie našich zbraňových systémov ako Zuzana a iné, sa ukazuje ako veľmi efektívne, pretože je extrémny záujem od viacerých členských krajín o dodávky našich zbraňových systémov alebo munície," uviedol prezident SR.