BRATISLAVA - Slovenská ekonomika naštartovala rok 2024 najrýchlejším tempom za posledné dva roky, keď hrubý domáci produkt (HDP) medziročne vzrástol o 2,7 %. Oproti poslednému štvrťroku 2023 bol po sezónnej úprave HDP vyšší o 0,7 %. Vo štvrtok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Rastu ekonomiky na začiatku roka pomohol podľa ŠÚ zvýšený domáci dopyt. Posilnili ho domácnosti aj verejný sektor, ktoré vplyvom klesajúcej inflácie začali opäť viac míňať. V plusových hodnotách sa udržali všetky výrobné odvetvia aj investície, avšak výrazne stratili na dynamike z predošlých štvrťrokov. Mierny rast zaznamenal po roku vývoz aj dovoz, vyššie vývozné objemy aj naďalej držali zahraničný obchod v kladných číslach.
archívne video
Rast na úrovni 2 % sa udržal aj v posledných dvoch štvrťrokoch minulého roka. Objem HDP v bežných cenách bol v 1. štvrťroku medziročne vyšší o 8 % a dosiahol 29,8 miliardy eur. Podľa metodiky ESA 2010 sa HDP kvantifikuje troma spôsobmi (výrobná metóda, výdavková metóda, dôchodková metóda).
Určujúcou pre sledovanie HDP Slovenska je výrobná metóda. Výkony výrobných odvetví merané hrubou pridanou hodnotou si udržali rast aj v 1. štvrťroku 2024. Objem hrubej pridanej hodnoty dosiahol nominálne 27,3 miliardy eur, čo predstavovalo rast tejto kľúčovej zložky HDP medziročne o 2,3 %. Bolo to však najpomalšie tempo rastu za posledných päť štvrťrokov, ku ktorému prispel predovšetkým slabý rast priemyslu.
Výdavkový útlm
Výdavkový útlm, ktorý pretrvával počas celého roka 2023, sa v 1. štvrťroku 2024 zastavil. Pod rast HDP sa rozhodujúcou mierou podpísal domáci dopyt, ktorý po štyroch štvrťrokoch v útlme dosiahol medziročné zvýšenie o 4,1 %.
Tvorba hrubého kapitálu, ktorá klesala počas celého minulého roka, sa v stálych cenách medziročne mierne zvýšila o 2,8 %, a to nielen vplyvom miernejšieho zníženia stavu zásob, ale aj pretrvávajúcou investičnou aktivitou.
V minulom roku oslabený vývoz aj dovoz zaznamenali v 1. štvrťroku 2024 medziročne vyššie hodnoty. Vývoz výrobkov a služieb (zahraničný dopyt) vzrástol o 1,8 %, dovoz výrobkov a služieb o 2,9 %. Naďalej pretrvávali vyššie objemy vývozu nad dovozom, čo udržalo saldo zahraničného obchodu v kladných hodnotách.
Maloobchodné tržby v apríli vzrástli o 9,6 %, najviac za dva roky
Tržby v maloobchode v stálych cenách v apríli medziročne vzrástli o 9,6 %, čo bolo najviac od marca 2022. Ich aktuálny výrazný rast bol však ovplyvnený nižšou porovnávacou základňou v minulom roku, keď boli tržby maloobchodu pod vplyvom vysokej inflácie po prepočte do stálych cien v útlme. Vo štvrtok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Medziročne vyššie tržby v stálych cenách dosiahlo osem z deviatich zložiek maloobchodu. Celkový výsledok odvetvia najvýraznejšie potiahol rast tržieb e-shopov o 44,5 %, ale aj zvýšenie tržieb o 13,8 % v špecializovaných predajniach, napríklad obuvi, textilu, v drogériách či lekárňach, a tiež ich nárast o 4,2 % vo veľkých nešpecializovaných hyper- a supermarketoch. K pozitívnemu výsledku prispel aj dvojciferný rast tržieb špecializovaných predajní potravín, nápojov a tabaku a predajní hračiek, športových potrieb či kníh.
Výslednú hodnotu maloobchodu tlmili len medziročne nižšie tržby čerpacích staníc, ktoré sa v porovnaní s vlaňajškom prepadli o 11,3 %. Tržby medziročne rástli o 4,9 % v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov. V pluse boli všetky tri zložky tohto typu predaja. Po štyroch mesiacoch sa ich podarilo zvýšiť aj vo veľkoobchode, a to o 7,9 %. Rast tržieb o 9,1 % evidoval aj sektor činností reštaurácií a pohostinstiev. Mierne klesli len v ubytovaní o 1,7 %.
Medzimesačne v porovnaní s marcom 2024 tržby po sezónnom očistení rástli vo veľkoobchode o 2,6 %, maloobchode o 2,4 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,1 %. Poklesli v predaji a oprave motorových vozidiel o 2,4 % a v ubytovaní o 0,6 %. V súhrne za štyri mesiace roka 2024 tržby medziročne rástli v predaji a oprave motorových vozidiel o 1,5 %, v maloobchode o 4,2 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 6 %. Medziročne nižšie tržby evidoval iba veľkoobchod o 1,8 % a ubytovanie o 0,4 %.