Štvrtok21. november 2024, meniny má Elvíra, zajtra Cecília

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer – SSD): Posledných 5 rokov považujem za stratených pre EÚ. Urobilo sa veľa fatálnych chýb

Monika Beňová Advertoriál Zobraziť galériu (8)
Monika Beňová (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA – Poslankyňou Európskeho parlamentu je 20 rokov. Tvrdí, že výrazní politickí lídri už v Európe chýbajú. Zostali len Viktor Orbán a náš premiér Robert Fico. Obaja dokážu jasne zadefinovať, s čím nesúhlasia a navrhujú to inak. V Európe sú za to ostrakizovaní progresívnym mainstreamom. Zlom v EP nastal v roku 2019, keď do europarlamentu zasadli mnohí poslanci z mimovládok. „Dospeli sme do štádia, že máme rok 2024 a za posledných 5 rokov sme prijali snáď najviac regulácií ako za predchádzajúcich 20 rokov. Máme úplne zle stanovené priority, ktoré navyše ani neplníme,“ tvrdí skúsená europoslankyňa Monika Beňová. V rozhovore upozorňuje, aké nezmyselné rozhodnutia EP prijal a ako by mala Európska únia fungovať po nových eurovoľbách.

Od nášho vstupu do EÚ v roku 2004 ste nepretržite v Európskom parlamente.

  • Rok predtým som bola ešte pozorovateľkou v Európskom parlamente za našu Národnú rada SR. Trvalo to asi 5 mesiacov. Ako predsedníčka výboru pre európsku integráciu NR SR som spolu s vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom a ďalšími absolvovala prístupové rokovania v Kodani. Uzavreli sa kapitoly kodanských kritérií a následne sme mohli niektorí poslanci chodiť do EP, aby sme videli, ako to celé funguje.

Dvadsať rokov v Európskom parlamente je pomerne dlhá doba. Ako sa Európska únia a europarlament za ten čas zmenili? Niektorí politici si aktuálne robia bilboardovú kampaň o zastavení nadvlády Bruselu.

  • Netreba to nijako dramatizovať v zmysle nadvlády Bruselu. Brusel môže len toľko, koľko mu dovolia členské štáty. Tým by som začala. Ak máme silné vlády v členských štátoch, ktoré sa proti návrhom Európskej komisie dokážu postaviť, takéto vyjadrenia neplatia. Ak sú slabé vlády, tak sa presadia aj veci, ktoré by silní politici nikdy nedovolili, aby sa prijali.

Monika Beňová
Zobraziť galériu (8)
Monika Beňová  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Je na Slovensku silná vláda?

  • Všeobecne by som povedala, že za tých 20 rokov výrazní politickí lídri pravice alebo ľavice už dnes nie sú. Z výraznejších politických lídrov tu dnes máme Viktora Orbána a Roberta Fica. Obaja dokážu jasne zadefinovať, s čím nesúhlasia a navrhujú to inak.  Musím poznamenať, že silný líder nie je ten, čo všetko odmieta. Silný líder je ten, ktorý povie, čo nebude fungovať, lebo má skúsenosti zo svojej politickej praxe a navrhne riešenia. Dnes sú títo lídri ostrakizovaní liberálnym mainstreamom. Títo lídri nie sú ostrakizovaní kresťanskými pravicovými stranami, ale posledných 5 rokov je to veľmi silný arogantný prúd. Ten priniesol anomálie typu, že za porušovanie pravidiel právneho štátu, ktoré mimochodom a málokto to spomína, nie sú nikde ani exaktne zadefinované, tak sa budú krátiť štrukturálne fondy. To si neviem predstaviť, že takéto niečo by bolo pred desiatimi rokmi. Nikdy to nebolo tak vyhrotené, ako za ostatných 5 rokov, keď už pomaly na každej jednej plenárnej schôdzi forsírujeme členský štát za všetko, čo sa nám nepáči. A ešte ideálne by pre nich boli aj nejaké sankcie, prípadne spustenie článku 7. Dostali sme sa do situácie, kedy sa viac zaoberáme sami sebou a kritikou samých seba, miesto toho, aby sme sa v globálnom svete zaoberali posilňovaniu spoločnej EÚ.

Kto je hlavným predstaviteľom tohto prúdu, ktorý kritizujete?

  • Najsmutnejšie je, že aj kresťanskí demokrati  a sociálni demokrati naskočili na túto vlnu.

Monika Beňová
Zobraziť galériu (8)
Monika Beňová  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Prečo je to tak?

  • Po voľbách v roku 2019 prišlo do EP enormné množstvo ľudí z mimovládok, rôznych aktivistov. Tí akoby začali udávať naratívy. Možno sa vám to nebude páčiť, lebo ste novinárka, ale sú úzko prepojení na média. Preto ich bolo a je počuť najviac. Volali po sankciách. Dospeli sme do štádia, že máme rok 2024 a za posledných 5 rokov sme prijali snáď najviac regulácií ako za predchádzajúcich 20 rokov. Máme úplne zle stanovené priority, ktoré navyše ani neplníme. Miesto toho, aby sme premýšľali, čo dobre fungovalo ako napríklad voľný pohyb osôb, uvažujeme, že v budúcej EK má byť komisár pre vojnu, ozbrojovanie... Ak niečo funguje, tak sú to marketingové názvy pre akcie a plány.

EP sa zmenil pred piatimi rokmi?

  • Posledných 5 rokov považujem za úplne stratených pre Európsku úniu. Urobilo sa toľko fatálnych chýb.

Skúste byť konkrétnejšia.

  • Napríklad podoba greendealu, v akej bol prijatý. Aj Európska komisia na konci volebného obdobia uznala, že pravidlá pre poľnohospodárov sú také prísne, že sú až likvidačné. Bolo už stretnutie aj ekonomických ministrov, ktorí rovnako ako poľnohospodári povedali, že európsky priemysel nie je konkurencieschopný. Hovoria jasne, že s takými cenami energií a s takým množstvo regulácií nedokážu konkurovať Ázii alebo USA. Keď sa otvorí takáto debata v pléne a na to upozorníte, hneď na vás útočia a označia vás médiá ako protieurópskeho a podobne... Pravdou je, že v otázke energií tým trpí Francúzsko a Nemecko. To, že sme zaviedli sankcie na ruský plyn a ropu neznamená, že nemáme ruský plyn a ropu v Európe. Iba ho nakupujeme okľukou a niekoľkonásobne drahší. Predražuje sa pre naše európske podniky.

Monika Beňová
Zobraziť galériu (8)
Monika Beňová  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Mali by sa sankcie stopnúť?

  • Už dávno mali prebiehať rozhovory, ako vojnu ukončiť. A vlastne ani to sa nesmie povedať, lebo potom povedia, že ste proti Ukrajine. Ja nie som proti Ukrajine. Poznám odtiaľ veľa ľudí. Sami si želajú, aby sa vojna skončila. Možno záver nebude taký, ako si mnohí predstavujú. Keď sa bude ďalej bojovať, ľudia budú zomierať. A vidíte, k čomu to vedie. Znižuje sa vek pre mobilizáciu. Ukrajinská vláda a parlament prijali rozhodnutia, že domov sa musia vrátiť ľudia, ktorí pred vojnou utiekli za hranice.  Rozumiem im, že pred vojnou utiekli aj muži. Nie každý je hrdina. Tvárime sa tu, že oni majú byť hrdinovia a my tam pošleme náboje a ďalšie zbrane. Ako sa dá bojovať s veľmocou, akou je Rusko?! Mali sme si to uvedomiť na začiatku. Okamžite sme mali robiť všetko pre to, aby vojna ani nezačala. A keď už začala, aby čo najrýchlejšie skončila. Nerobili sme absolútne nič.

Je záujmom EÚ, aby vojna na Ukrajine skončila?

  • To je otázka, či dnes EÚ má lídrov, ktorí chápu, že táto vojna po Ukrajine najviac poškodzuje práve EÚ a európske štáty. Keď čítam rozhovory s európskymi lídrami, Olaf Scholz aspoň príčetne dlho trval na tom, že riadené strely Taurus nebudú dodávať Ukrajine. Aj dnes opatrne hovorí o mierovej konferencií, ktorá má byť vo Švajčiarsku. Emmanul Macron sa musel úplne zblázniť, keď volá po tom, aby francúzski vojaci išli bojovať na Ukrajinu. O tom by mali rozhodovať ľudia, ktorí majú deti. Macron nemá syna, ktorého môže poslať na vojnu.

Čo je najväčší extrém európskej politiky?

  • Sociálni demokrati rezignovali na svoju politiku. Upozorňovala som na to, aby sme nedovolili dôležité témy prevziať politickým extrémistom. Aby sme hľadali riešenia a diskutovali.  Za extrém považujem fašistov a progresívcov. Krajiny Únie majú problém v domácej politike. Žiaľ, v krajinách, kde nie sú skúsení politici to potom aj tak vyzerá. Nemci sa boria s AFD. Pýtam sa, kde je sociálnodemokratický volič SPD. S veľkou pravdepodobnosťou je u AFD.

Monika Beňová
Zobraziť galériu (8)
Monika Beňová  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Ako je to na Slovensku?

  • Robert Fico je skutočným politikom. Narodil sa politikom. Ktokoľvek môže o ňom povedať, čo chce, je to tak. Vždy vie vycítiť situáciu v spoločnosti a vie ju presne zadefinovať. Vie dať odpovede a pretaviť do výsledkov. Poznám ho roky. Jeho cieľom v politike nikdy nebolo robiť vulgárnu alebo násilnú politiku. Dlhé roky to tak aj bolo. V roku 2002 sme začínali ako opozičná strana. Mali sme zopár kontroverzných bilboardov, no dnes by si ich nikto ani nevšimol  popri tej hrôze, ktorú vidíme. Jeho slovník nikdy nebol útočný a vulgárny. A potom prišiel do NR SR Igor Matovič. Vývoj slovenskej kultúrnosti v politike rozdeľujem na obdobie pred Matovičom a po Matovičovi. Keď sme boli v opozícií, vždy sme vedeli normálne komunikovať s Ivanom Miklošom, Pavlom Hrušovským. Vždy nám všetkým išlo o spoločný cieľ pre Slovensko. A potom prišiel Igor Matovič. Priniesol takú mieru vulgarizmu do politiky, aká tu nikdy nebola. Ani Ľubo Blaha nebol takýto. Len pochopil, že s Matovičom sa dá hovoriť len jeho vlastným slovníkom. Kto vodil ľudí pred domy politikov? Po roku 2020 to dotiahli ešte do väčšieho extrému a začali vykopávať dvere. Začali hľadať kohokoľvek, kto povie čokoľvek na Roberta Fica. A nikoho nenašli.

Po septembrových voľbách ste sa spojili s Hlasom – SD a s SNS. V kontexte toho, čo sme sa rozprávali, neprekážajú vám kroky a vyjadrenia predstaviteľov SNS?

  • V politike som tak dlho a už som sa naučila akceptovať, že politika je výsledkom maxima možného. A táto vláda je výsledkom maxima možného. Vyhrali sme voľby. Úlohou strany, ktorá vyhrá voľby, je zložiť vládnu koalíciu. A tú sme zložili.

Ako sa s odstupom času pozeráte na vašu koalíciu? Niektorí hovoria, že ste mali viac bojovať o KDH.

  • Dlho robíte v novinách a viete, že po SaS je to KDH, ktoré ako druhé vyskočí z koalície. Väčšinou počkajú dva roky a potom sa už idú chystať na ďalšie voľby.

Monika Beňová
Zobraziť galériu (8)
Monika Beňová  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Doplatili ste predsa sama v EP na koalíciu s SNS, keď vás chceli vylúčiť z frakcie.

  • Nie. Nedoplatili sme.

Akože nie. Najprv vám pozastavili členstvo a nakoniec ste s kolegyňou samé odišli.

  • Áno. A čo sa stalo? S čistým svedomím som z frakcie odišla. Bola som jej podpredsedníčkou a aj kvestorkou jedno volebné obdobie. Nebudem sedieť vo frakcií, kde ľudia, ktorí sú v politike 5 mesiacov alebo 5 rokov nechápu, že vznik koalícií je maximom možného. Keď mi pán z Francúzska na zasadnutí frakcie povie, že máme ísť do koalície s SaS, tak akú mu mám dať odpoveď?

Frakcia vám rozprávala, s kým máte vytvoriť vládu na Slovensku?

  • Áno. Presne to nám rozprávali.

SaS bola pre nich prijateľná?

  • Nechápali, že je to bývalá vládna strana. Povedali sme, že s takou stranou nechceme ísť do koalície. Im to bolo jedno. Nezaujímalo ich to. Súčasnú koalíciu rešpektujem. Beriem to tak, že Robert Fico vynaložil obrovské úsilie, aby vyhral voľby a bolo by nefér, keby sme ho nútili, aby vytváral koalície, v ktorých sa nebudeme cítiť komfortne.

Ak sú poslanci zaradení vo frakciách, nevybojujú pre krajinu viac?

  • A v čom? Pekne to znie, že ak budete členom frakcie, tak vybojujete viac pre svoju krajinu. Nie je to tak. Európska politika je pre všetkých rovnaká. Jediné, keď môžete niečo vybojovať je, keď sa stane nejaká prírodná katastrofa a vtedy môžete požiadať, aby vám z európskeho fondu boli vyplatené peniaze. A to sa nám podarilo bez ohľadu, či sme, alebo nie sme vo frakcií. Istým spôsobom je to aj nárokovateľná položka. Neviem uviesť ani jeden príklad, čo negatívne sa mi udialo za 5 mesiacov odkedy som opustila frakciu. Pre mňa to bola otázka hrdosti. Hrdosti za Smer, za Slovensko a aj mojej vlastnej. Nebudem predsa súčasťou frakcie, ktorá odo mňa požaduje aby som sa verejne dištancovala od vlády, ktorú vytvorila moja strana. A oni potom mi dovolia byť členom frakcie?! No nie.

Hovorili vám, čo máte rozprávať na Slovensko?

  • Áno. Predstavovali si to tak, že sú spokojní so mnou a s mojou prácou a že by si veľmi želali, aby sme vo frakcií zostali. Ale očakávali, že sa spolu s kolegyňou budeme dištancovať od našej vlády. Viete, ja som Smer zakladala a nebudem sa od jeho rozhodnutí dištancovať len preto, že si to želá niekto, kto je v politike 5 rokov. To je absurdné.  A tak sme im s kolegyňou povedali, že odchádzame.

Monika Beňová
Zobraziť galériu (8)
Monika Beňová  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Aké boli reakcie?

  • Boli svojím spôsobom naštvaní. Chceli nás demonštratívne vylúčiť. Nepodarilo sa.

Tak ste ich predbehli.

  • Povedala som im jasne, že takto sa zodpovedná politika nerobí. Nebudú ma predsa po 20 rokoch vo frakcii vylučovať ľudia, ktorí reprezentujú strany na hranici zvoliteľnosti kvôli tomu, že sa odklonili od očakávaní sociálno-demokratických voličov. Predsedníčka parlamentu ma požiadala, aby som do konca legislatívneho obdobia zostala vo funkcii kvestorky. Napísala som jej, že týchto okolností už nemám záujem reprezentovať túto frakciu.

Aktuálne ste medzi nezávislými poslancami. Za Slovensko sú to Miroslav Radačovský a Milan Uhrík. Je toto dobrá spoločnosť?

  • Nestretávam sa s Milanom Uhríkom. Nemáme žiadnu spoločnú tému a ani si nemyslím, že by sme ju mohli mať. Republika a Milan Uhrík na nás neustálen len útočili a útočia. A čo sa týka pána Radačovského, párkrát sme sa spolu rozprávali. Myslím si, že vo svojej podstate je veľmi slušný človek.  Vždy sa ku mne správal veľmi slušne. Sám si od Uhríka odsadol. Povedal, že on pri takom zlom človeku ani nechce sedieť, čomu rozumiem.

Ostatných kolegov zo Slovenska ste označili za panoptikum. Kto najviac podľa vás škodí Slovensku?

  • Nechcem ich už menovať, lebo končia v politike. A za tých, ktorí ešte kandidujú do EP to boli Štefanec, Hojsík, Wiezik a Polák. Viete, zažila som v EP poslancov z SMK, ktorí búšili do Slovenska, ako doma nedodržiavame práva maďarskej menšiny. Teraz zažívam poslancov PS, ktorí búšia, že nedodržiavame práva LGBTI a porušujeme pravidlá právneho štátu. Nechcem viesť v EP túto vojnu. Mala som množstvo výhrad k Dzurindovej, Radičovej, Matovičovej, Hegerovej a nakoniec Ódorovej vláde, ale nikdy by mi nenapadlo zdvihnúť sa v Európskom parlamente a navrhnúť rezolúciu voči vlastnej krajine. To je pre mňa absolútne neprijateľné.

Stále sú politici, ktorí chodia do Bruselu lobovať za pozastavenie peňazí pre Slovensko?

  • Už sa zľakli. Ešte sa snažia využívať chápadielka, ktoré majú v Komisii. Ale aj to sa už utlmilo. Nebudem ich menovať. Presne vedia, o kom hovorím. Stačí si pozrieť rokovania výborov a tam uvidíte, ako sa niektorí slovenskí poslanci pýtali, kedy nám konečne zastavia štrukturálne fondy a peniaze z Plánu obnovy. Toto je vzťah ku krajine?! Navrhli to aj do rezolúcie, kde tlačili na EK, aby zastavila fondy.

Monika Beňová
Zobraziť galériu (8)
Monika Beňová  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Stopne nám EÚ peniaze?

  • Nie, nemyslím si to. Nie je na to dôvod.

Ako bude vyzerať Európsky parlament po voľbách?

  • Podľa mňa príde k revízií viacerých vecí, ktoré sa schválili za posledných 5 rokov. Určite príde k revízií green dealu, lebo je to neudržateľné. Ak sa európske inštitúcie nezačnú viac zaoberať prosperitou a konkurencieschopnosťou Európy, tak Únia sa rozpadne na menšie časti. Rozpadne sa kvôli tomu, že krajiny si povedia, prečo majú platiť toľko peňazí do spoločného európskeho rozpočtu keď potom európske inštitúcie prijímajú rôzne nezmyslené regulácie, ktoré likvidujú priemysel a poľnohospodárstvo. Úlohou najbližších piatich rokov bude udržať EÚ vitálnu, zdravú. Vrátiť sa k veciam, ktoré fungovali. Prestať si stavať vzdušné zámky o európskej federácii. Nikto si neželá federálnu Európsku úniu. Viem si predstaviť, že veľké krajiny by možno rady diktovali ostatým, ale takto to fungovať nebude. Do takej EÚ sme ani nepristupovali. Preto budeme trvať na zachovaní práva veta, aby sme pre Slovensko zachovali suverenitu v rozhodovaní. Budeme si musieť povedať, či je prioritou záchrana Európy a EÚ, alebo či ideme zbrojiť a viesť vojny. My chceme mier v Európe. Lebo ten je základom všetkého.

Eurovoľby budú o súboji o budúcnosť Európy a Slovenska, tvrdí Beňová (Zdroj: Smer-SSD)

Advetoriál pripravený v spolupráci so stranou Smer-SSD

Objednávateľ: SMER - sociálna demokracia, Súmračná 3263/25 82102 Bratislava - mestská časť Ružinov, IČO: 31801242
Dodávateľ: Zoznam, s.r.o., Svätoplukova II. 18892/2 A, 821 08 Bratislava - mestská časť Ružinov, IČO: 36029076

Viac o téme: EuroposlankyňaMonika BeňováEurópsky parlamentSmer-SSD
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu