Štvrtok21. november 2024, meniny má Elvíra, zajtra Cecília

Národná rada SR po takmer týždni opäť ožila! Parlament odsúdil útok na premiéra Roberta Fica, reakcie politikov

Zobraziť galériu (10)
(Zdroj: TASR - Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Parlament, ktorý bol takmer týždeň uzavretý kvôli posilňovaniu bezpečnostných opatrení po atentáte na premiéra Roberta Fica, znovu ožíva. V utorok zasadá poslanecké grémium a po ňom bude pokračovať schôdza Predseda poslaneckého klubu Ján Richter má preniesť návrh uznesenia NR SR k atentátu na premiéra Fica.

16:20 Strana Hlas-SD prijatie uznesenia oceňuje. Za dôležitý považuje nielen obsah vyhlásenia, ale aj skutočnosť, že získalo jednoznačnú podporu poslancov naprieč politickým spektrom. „Skutočnosť, že sa parlamentné politické strany dokázali zhodnúť na spoločnom postoji k tomu atentátu na demokraciu a jednoznačne ho odsúdiť, dáva Slovensku nádej do budúcnosti, že by sa politický súboj mohol vrátiť späť do rámca základnej politickej kultúry a priniesť viac argumentov ako prvoplánovej nenávisti,“ uviedol Žiga.

Hlas-SD o aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

15:10 Líder hnutia Slovensko Igor Matovič praje politikom, aby zadosťučinili uzneseniu NR SR k atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ukázali, že chcú byť slušní. Ocenil jeho prijatie všetkými poslancami, hovorí o reparáte po neúspechu so zvolaním okrúhleho stola všetkých parlamentných strán.

Hnutie Slovensko o aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Bol by som veľmi rád, aby si všetci zúčastnení politici vstúpili do svedomia a aby NR SR odteraz bola tým, čím by mala byť, piedestálom, výkladnou skriňou politiky," uviedol Matovič. Znamená to tiež podľa neho, že politici by nemali predkladať návrhy, ktorými chcú z RTVS urobiť "slúžku vládnej moci". Podotkol, že slušný politik nie je len ten, kto nepoužíva neslušné slová, ale ten, kto nepredkladá a silou nepresadzuje "neslušné zákony". Za taký považuje aj zákon, ktorým sa má meniť RTVS.

Národná rada SR po
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

14:50 Predseda koaličnej SNS Andrej Danko ocenil jednohlasné prijatie uznesenia. Zároveň informoval, že na poslaneckom grémiu sa aj v mene svojej strany ospravedlnil za emócie, ktoré nimi lomcovali tesne po útoku na Fica.

SNS o aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

14:40 Prezidentka SR Zuzana Čaputová oceňuje prijatie uznesenia. Poslanci tým podľa nej urobili potrebný a dôležitý krok k upokojeniu spoločenskej atmosféry. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

13:00 Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) ocenilo jednomyseľné prijatie uznesenia o odsúdení útoku na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v parlamente. Považuje to za prvý malý krok k nastoleniu lepšej politickej kultúry. Uviedol to podpredseda NR SR a líder hnutia Michal Šimečka. "Verím, že jednomyseľné prijatie uznesenia pomôže tomu, aby aktuálna schôdza NR SR, ale aj všetky ďalšie, prebehla v civilnej, korektnej a vecnej atmosfére," poznamenal na utorkovej tlačovej konferencii.

Michal Šimečka o aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Šimečka si zároveň myslí, že to nič nemení na tom, že demokracia potrebuje aj silnú opozíciu, slobodné, nezávislé a kritické médiá a silnú občiansku spoločnosť. "PS bude naďalej robiť aktívnu dôraznú, ale zároveň aj slušnú a vecnú opozičnú politiku," dodal. Hnutie podľa Šimečku navrhovalo na utorkovom poslaneckom grémiu viaceré úpravy v texte uznesenia. "Vnímam výsledný text ako akýsi minimálny možný prienik v pohľadoch všetkých politických strán všetkých aktérov," doplnil. Atmosféru na poslaneckom grémiu označil za konštruktívnu. Mrzí ho, že sa neuskutočnilo utorkové stretnutie lídrov parlamentných strán v prezidentskom paláci.

12:00 Uznesenie bolo prijaté všeobecným kompromisom. Uviedol to predseda opozičného KDH Milan Majerský. Jeho hnutie žiadalo, aby text obsahoval aj potrebu ochrany všetkých ústavných činiteľov a verejne činných osôb. Zároveň zdôraznil, že aj každý jeden obyvateľ sa musí cítiť v krajine bezpečne. KDH prijme akúkoľvek ponuku na signál zmierenia či symbol spojenectva v reakcii na útok. "Budeme podporovať všetky kroky, ktoré budú sledovať k porozumeniu v tejto spoločnosti," povedal šéf hnutia novinárom.

Majerský súhlasí s tým, aby schôdza pokračovala. Informoval tiež o dohode, že za poslanecký klub má v rozprave k jednotlivým bodom schôdze vystupovať len jeden rečník a poslanci sa nebudú hlásiť s faktickými poznámkami. Týka sa to aj rokovania o zmenách v RTVS. "Je to ale o gentlemanskej dohode. Predpokladám, že ju budú rešpektovať aj ostatné politické subjekty," uviedol.

11:40 Predseda SaS Branislav Gröhling oceňuje, že sa po útoku na premiéra vrátili do NR SR. "Veľmi zvláštna atmosféra tu ráno bola. Oceňujem, že politici v rámci koalície sú nastavení, že tá jediná a slušná, vecná komunikácia, ktorá tu prebiehala počas grémia, tu ostane aj do budúcnosti," povedal. Dodal, že strana SaS sa odmieta hádať, prekrikovať, urážať a že budú pokračovať v rokovaní vecne, slušne, odborne ale aj kriticky. "Tak, ako to bolo doteraz," skonštatoval s tým, že sú pripravení v strane tlmiť vášne medzi koaličnými a opozičnými poslancami, ktoré by mohli nastať. "Tento postoj sme prezentovali na grémiu," vyhlásil. Diskusia na poslaneckom grémiu v utorok ráno bola podľa jeho slov pokojná, zaznieť mali aj slová vzájomného ospravedlnenia. Verí, že je to krok k novej politickej kultúre.

Strana SaS o aktuálnej politickej situácii (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Pozitívne vníma líder SaS aj návrat poslancov do NR SR. "Parlament ako zákonodarný orgán musí fungovať," uviedol s tým, že diskutovať o návrhoch v pléne sa dá aj vecne a konštruktívne a zároveň aj kriticky. "Táto doba nás naučila, že niektoré slová asi budeme o trošku viac zvažovať," dodal.

Branislav Gröhling
Zobraziť galériu (10)
Branislav Gröhling  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

11:25 Návrh uznesenia bol prvým bodom utorkového programu poslancov. O uznesení hlasovali ihneď po jeho prerokovaní. Za hlasovalo všetkých prítomných 130 poslancov, teda ho schválili jednomyseľne. Národná rada SR tak odsúdila útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej.

Parlament odsúdil útok na premiéra a vyzýva na nešírenie nenávisti (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

11:20 Koaliční poslanci Ján Richter, Róbert Puci a Andrej Danko okrem toho predložili na utorkovú schôdzu NR SR návrh uznesenia k nedávnemu atentátu na predsedu vlády Roberta Fica s cieľom odsúdiť násilie motivované politickými dôvodmi a vyzvať k zmierneniu napätia v spoločnosti. Žiga ho zaradil ako nový bod do schôdze.

Národná rada SR po
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: TASR - Jaroslav Novák )

Žiga vyzval na nastolenie nového dialógu bez urážok

V úvode rokovania zaznela štátna hymna a s prejavom vystúpil podpredseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý je poverený riadením parlamentu. "Pred nami je jedno z najdôležitejších rokovaní. Obraciam sa preto na vás, poslancov. Všetci sa zhodneme, že útok na premiéra Fica je útokom na demokraciu," povedal na úvod rokovania dočasne poverený predseda parlamentu Peter Žiga (Smer-SD). "Nenávisť a nevyberaná konfrontácia nikdy neposunula spoločnosť. Je na nás, aby sme to zastavili," dodal. "Každý zvolený v tejto sále zastupuje časť spoločnosti. Zvolili si nás pre dôveru a naše schopnosti riešiť ich problémy. Dávame príklady ľuďom, ktorí potom napodobňujú správanie alebo vnímajú, čo je dovolené a čo je normálne. Každý by si mal zvážiť, či z jeho úst nevychádza nenávisť, ktorá vedie k násiliu a vražde," povedal.

Pred nami je jedno z najdôležitejších rokovaní parlamentu v tomto volebnom období, uviedol Žiga (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

"Bojujme s rešpektom k politickému súperovi bez vulgarizmov a agresie. Pokojne majme vášnivé vystúpenia a tlačové konferencie, ale nebojujme na ulici. Nenosme pred tribúny šibenice a vulgarizmy na transparentoch. Neťahajme davy pred domy politikov a nerobme z ich rodín terče," uviedol v pléne. "Slovensko je zranená krajina a je na nás, aby sme to zastavili a upokojili spoločnosť," povedal.

Národná rada SR po
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: TASR - Jaroslav Novák)

V súčasnosti by podľa Žigu nebolo riešením nepokračovať v rokovaní parlamentu. "Chod štátu nezastaví žiaden terorista ani atentátnik. Vládna koalícia aj opozícia budú plniť svoj program a poslanci budú rokovať a hlasovať o zákonoch. Ak by sme to neurobili, poškodili by sme demokraciu a ukázali by sme, že štát je možné násilím zastaviť," uzavrel.

Rokovať sa bude o viacerých bodoch

Poslanci budú na aktuálnej schôdzi rokovať do 20.00 h, teda o hodinu dlhšie ako zvyčajne. Obedná prestávka bude skrátená na hodinu, a to od 13.00 h do 14.00 h.

Poslanci majú na programe aktuálnej schôdze ešte niekoľko bodov. Rokovať majú okrem iného aj o vládnych návrhoch, napríklad o novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Na stole majú poslanci aj návrhy z dielne envirorezortu, ktorými sa má uľahčiť regulácia medveďov. Parlament prerušil minulý týždeň rokovanie počas mimoriadnej schôdze, ktorá sa týkala legislatívnych zmien v RTVS. Aj tento bod by mali poslanci ešte prerokovať.

Viac o téme: Mimoriadna schôdzaRTVSParlamentSTVR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu