BRATISLAVA - Jadrová energia je čistým zdrojom energie. Zaradenie jadra medzi udržateľné zdroje podporila slovenská SaS aj v europarlamente. Liberáli totiž jadrovú energiu považujú za kľúčovú. Až 60 percent energie sa na Slovensku vyrobí z jadra. Podľa mnohých odborníkov je energia z jadra najbezpečnejšia, a čo je dôležité pre peňaženky Slovákov, aj lacná. Nielen krajiny EÚ prichádzajú pre túto tému do sporu, ale ani slovenskí europoslanci nie sú jednotní.
Na Slovensku sa čoraz viac hovorí o výstavbe novej jadrovej elektrárne. Práve vďaka „jadru“ sme si mohli totiž dovoliť zatvoriť aj staré uhoľné elektrárne. Každá krajina Únie má v tejto otázke iný názor. Kým v Nemecku dali jadru stopku, Francúzi idú opačným smerom. Práve Francúzsko vyprodukuje spomedzi štátov EÚ najviac energie z jadra. Výroba jadrovej energie zaznamenala na európskej pôde v posledných rokoch isté znovuzrodenie.
„Jedným z najväčších úspechov Slobody a Solidarity v Európskom parlamente je, že sme tlačili a podieľali sme sa aktívne na tom, že Európsky parlament odsúhlasil označenie jadra za udržateľnýzdroj energie. Jadrová energia je čistá, bezpečná a lacná.Poznáte ma, dlhodobo hovorím o tom, že potrebujeme novú jadrovú elektráreň. Projekt v Jaslovských Bohuniciach sme oživili ešte počas nášho pôsobenia na ministerstve a tiež otvorili tému nového jadrového zdroja na východe. Nebude to ľahké, ale je to nutné. A toto je dôkaz, že nehovorím len tak do vetra,“ tvrdí líder kandidátky SaS a donedávna ešte šéf strany Richard Sulík. Odstavenie jadrových elektrárni a výrobe elektriny iba z vetra a slnka znie podľa neho síce pekne, no nie je to reálne. Tieto postoje v Európskom parlamente doteraz za SaS presadzoval Eugen Jurzyca. Ten je na aktuálnej kandidátke strany číslom dva hneď za Richardom Sulíkom.
Sulík: EÚ si strieľala do vlastných nôh
V programe pred nadchádzajúcimi eurovoľbami označila SaS odklon od jadrovej energie za zásadnú chybu, ktorou si EÚ strieľala do vlastných nôh. Liberáli chcú cestu podpory jadrovej energie v Bruseli raziť aj naďalej. Ich cieľom je presadiť, aby Európska únia stanovila výrobu energie z jadra za nosnú kostru európskej energetiky, aby Únia mala z pohľadu udržateľnosti k jadrovej energii rovnaký prístup ako k obnoviteľným zdrojom. Európska únia totiž bez jadra podľa SaS ciele uhlíkovej neutrality v roku 2050 nedosiahne.
SaS však rovnako podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie všade tam, kde je to vhodné, rozumné a dáva ekonomický zmysel. „Obnoviteľné zdroje spolu s jadrovou energiou by mali v budúcnosti vytvoriť vhodný energetický mix EÚ, ktorý sa bude vhodne dopĺňať. Jadrová energia je svojim charakterom výroby určená na pokrytie pásma základnej spotreby tzv. base load, kým obnoviteľné zdroje dokážu efektívne pokryť práve tzv. peak load, teda odber v čase špičky. Oba zdroje sú bezemisné,“ píše SaS vo svojom programe.
Strana poukazuje na to, že zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov síce na výrobe elektrickej energie rastie, nie však len na úkor špinavých zdrojov ako je uhlie, ale primárne na úkor čistého jadra. „Budeme presadzovať, aby sa namiesto európskych cieľov pre podiel obnoviteľných zdrojov energie prešlo na cieľ zvyšovať podiel nefosílnych, nízkouhlíkových zdrojov (vrátane jadra) na celkových zdrojoch,“ tvrdí strana. Podľa štatistík výroba jednej kilowatthodiny z jadra spôsobí 12 gramov CO2 emisií. Z plynu to je 420 gramov a z uhlia 820 gramov.
SaS dlho na pôde Európskeho parlamentu presadzuje jadrovú energiu. Agentúra EU matrix sa pozrela na to, ako jednotlivé strany hlasovali pri kľúčových hlasovaniach od roku 2019, teda stále v aktuálnom volebnom období. Maximálne mohla každá strana získať 100 bodov. Spomedzi našich zástupcov dostala najviac SaS – 96,15 bodu. Podľa čestného predsedu strany a bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka ide o jednu z najdôležitejších analýz hlasovaní pred nadchádzajúcimi eurovoľbami, ktorá ukazuje, „ako kto reálne podporuje budúcnosť a hlasuje podľa faktov, nie podľa dogiem, hystérie a svojich pocitov.“