BRATISLAVA – Do začiatku moratória pred druhým kolom prezidentských volieb zostávajú doslova posledné hodiny. Kampaň je na svojom vrchole a posledné prieskumy predpovedajú vyrovnaný a veľmi tesný súboj. Politológ prezradil, čo ho v rámci kampane vyrušuje a prečo považuje tieto voľby za neférové.
Napriek tomu, že Ivan Korčok vyhral prvé kolo s relatívne slušným náskokom pred druhým Petrom Pellegrinim, posledné prieskumy predpovedajú skôr tesný súboj, v ktorom môže rozhodnúť každý hlas. Politológ Radoslav Štefančík predpokladá, že Petrovi Pellegrinimu sa podarilo osloviť časť voličov neúspešných kandidátov z prvého kola, predovšetkým Štefana Harabina, Krisztiána Forróa a Jána Kubiša. Naopak, Korčokovi sa mohlo podariť osloviť tých voličov, ktorí v prvom kole neboli voliť.
archívne video
Odporúčania vypadnutých kandidátov, či iných politických aktérov, ktorí svojim voličom posielajú odkazy, koho majú v druhom kole voliť, môžu podľa politológa voličom poskytnúť nejaký návod, no v konečnom dôsledku sa vždy rozhoduje sám volič. „Niekto sa môže utvrdiť vo svojom presvedčení, iný by na to prišiel aj sám, niekto ale môže byť skutočne stratený a čaká na odporúčanie od nejakej politickej autority. Predpokladám však, že takýchto voličov je najmenej,“ povedal.
Samotnú kampaň považuje za vyhrotenejšiu oproti tej, ktorú sme mohli sledovať pred prvým kolom. „Objavujú sa rôzne hoaxy, polopravdy, pokusy o diskreditáciu. Duely kandidátov, či v rozhlase alebo v televízii, sú však v rámci normy. Vyrušuje ma, ako veľmi kandidát vládnych strán využíva svoje mocenské postavenie. Rozdávať odmeny vojakom tesne pred voľbami, prípadne rokovať na juhu Slovenska a pozvať si medzi seba neúspešného kandidáta zastupujúceho časť maďarskej menšiny, je skutočne dôkazom o neférovosti týchto prezidentských volieb,“ zhodnotil.
Čo sa týka zlomových momentov kampane, tak v prípade Ivana Korčoka nič také nevidí. Inak je to však už v prípade jeho súpera. „U Petra Pellegriniho by tým zlomovým momentom mohla byť komunikácia ohľadom jeho letu na východné Slovensko, o vile v Bratislave, ktorú síce Pellegrini nevlastní, ale využíva ju, prípadne diskusia ministra vnútra s človekom, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač,“ myslí si. Ak Pellegrini prehrá, bude za tým podľa neho štýl politiky súčasnej vládnej koalície, ktorá „nepočkala do druhého kola, ale utrhla sa z reťaze ešte skôr a tým nalomila väz Petrovi Pellegrinimu.“
V debate na TV Markíza boli podľa neho momenty, keď dominoval Peter Pellegrini, a to najmä pri témach z oblasti sociálnej politiky. "Naopak, pán Korčok bol tradične silný pri témach z medzinárodnej politiky. Peter Pellegrini mal šťastie, že sa téma korupcie a transparentnosti jeho volebnej kampane začala riešiť až na konci debaty a nie hneď niekedy na začiatku. Pán Korčok však mohol byť vo vzťahu k pánovi Pellegrinim asertívnejší, napríklad v momente, keď predseda Hlasu označil byt o rozlohe viac ako 80 metrov štvorcových za malý bytík," dodal.