BRATISLAVA – Aj keď sme sa na začiatku kalendárneho roka dočkali uvoľnenia cien na čerpacích staniciach pozdĺž všetkých slovenských ciest, dnes sa situácia opäť raz zásadne mení. V priebehu posledných troch týždňov tak ceny neustále rastú. Zatiaľ čo s príchodom nového roka sme podliezli psychologickú hranicu 1,50 eur, s príchodom februára sa ceny stávajú o čosi menej priaznivými. Cena ropy však zo svojich rekordných cien začína pomaly padať.
Pred víkendom na nás čerpacie stanice naprieč celým Slovenskom vyrukovali s novými cenovkami. Zatiaľ čo v posledných mesiacoch sme boli svedkami poklesu cien ako nafty, tak aj benzínu, s príchodom nového roku začali opäť stúpať.
Cena benzínu za posledné tri týždne v priemere stúpla o 6 centov za liter. S novou cenovkou 1,586 EUR/l tak tankujeme o viac, ako 3 centy viac za jediný liter oproti minulému týždňu, kedy sa jej priemerná cena pohybovala okolo úrovne 1,551 EUR/l.
S nárastom musíme počítať aj pri nafte, ktorá v rovnakom časovom období vzrástla ešte o čosi viac. Oproti začiatku roka tak za liter nafty zaplatíme o viac, ako 8 centov za liter. S novou cenovkou 1,568 EUR/l tak tankujeme drahšie aj oproti minulému týždňu, kedy stál liter nafty v priemere o 6 centov menej (1,511 EUR/l).
Ceny ropy v piatok ráno klesli
Ceny ropy sa v piatok ráno znížili po tom, ako predchádzajúci deň vzrástli na najvyššiu úroveň od uplynulého decembra. Dopyt podporila najmä správa o výrazne silnejšom než očakávanom raste americkej ekonomiky v závere minulého roka. Za celý týždeň ceny ropy smerujú k najväčšiemu nárastu od uplynulého októbra.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla do 7.23 h SEČ 82,09 USD (75,36 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 34 centov (0,41 %).
Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 76,84 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 52 centov alebo 0,67 %.
Ekonomika USA rástla v poslednom kvartáli minulého roka výrazne rýchlejšie, než sa očakávalo. Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom ropy, stúpol medziročne o 3,3 % po náraste o 4,9 % v treťom štvrťroku. Ekonómovia pritom počítali so spomalením expanzie až na 2 %.