BRATISLAVA - Počas roka 2023 prezidentka Zuzana Čaputová nevystúpila s prejavom v Národnej rade (NR) SR ani raz, hoci sa pre skrátenie volebného obdobia menila ústava, prezidentka menovala úradnícku vládu a prebehli predčasné parlamentné voľby. Teraz sa rozhodla vystúpiť v NR SR pre zákon, o ktorom poslanci ešte ani nezačali rokovať. V TASR TV na to poukázal publicista Juraj Hrabko.
Hlava štátu má podľa neho právo sa rozhodnúť, kedy o vystúpenie požiada a kedy sa rozhodne možnosť nevyužiť, jej hodnotenie situácie v tomto prípade však označil za čudné. "V minulom roku sa politicky udiali väčšie veci. Teraz vystupuje v parlamente k niečomu, čo ešte ani neexistuje," povedal Hrabko.
Mimoriadne vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej k novele Trestného zákona
Zmenu rozhodnutia vládnej koalície ohľadom rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Hrabko neočakáva, podoba iných zmien navrhovaných novelou Trestného zákona sa však v druhom čítaní v parlamente môže modifikovať. "Aj preto sa mi zdá vystúpenie pani prezidentky predčasné," poznamenal Hrabko.
Vzhľadom na opozičnú obštrukciu sa legislatívny proces v parlamente zatiaľ nedostal k hlasovaniu o skrátenom legislatívnom konaní a následne k samotnému prerokovávaniu návrhu novely. To je však podľa Hrabka možné iba preto, že vládna koalícia opozičný postup toleruje. "Ak by to vládnej koalícii istým spôsobom nevyhovovalo, tak by to uťala. Veci v parlamente sa dejú tak, ako rozhodne väčšina," upozornil Hrabko. Pripomenul, že keď koalícii záležalo na urýchlení legislatívneho procesu v prípade zákona o štátnom rozpočte, tak rozpravu jednoducho ukončili a pristúpili k hlasovaniu.
Kritické uznesenie Európskeho parlamentu k prijímaniu novely Trestného zákona na Slovensku by teoreticky mohlo ovplyvniť mobilizáciu voličov pred eurovoľbami, či už v prospech strán, ktoré ho podporujú, alebo tých, čo sa od neho dištancujú. Hrabko to však nepredpokladá. "Uznesenie nemá žiadny veľký význam. Nemá žiadny právny význam. A je to uznesenie parlamentu, ktorý už končí, nemá veľkú legitimitu," konštatoval.
Za očakávané označil Hrabko hlasovanie poslancov pri kompetenčnom zákone, kde koalícia prelomila veto prezidentky. "Vládna koalícia bola vopred rozhodnutá, že žiadnu pripomienku pani prezidentky, akokoľvek vecnú, neschváli," povedal Hrabko. Hlava štátu však má podľa neho možnosť napadnúť novelu na Ústavnom súde SR. "Ak bude podanie dobre napísané, vidím značnú pravdepodobnosť rozhodnutia, že novela v niektorých jej častiach nie je v súlade s ústavou," odhadol Hrabko.