BRATISLAVA - Číselné či čiarové kódy sú používané na rôznych potravinových produktoch vrátane ovocia a zeleniny, aby bolo možné rýchlejšie vyhľadať ich cenu. Tieto kódy však nevypovedajú o tom, či sú produkty geneticky modifikované. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
"Ak na ovocí uvidíte túto etiketu, nekupujte ho za žiadnu cenu!" píše sa v nadpise článku publikovanom na stránke babickinerady.sk. V článku sa ďalej uvádza, že ľudia by si mali všímať nálepky na ovocí a zelenine, pretože obsahujú kódy, podľa ktorých sa dá zistiť, či bol daný produkt geneticky modifikovaný.
archívne video
Štvormiestny kód, ktorý podľa článku začína číslicou 3 alebo 4, znamená, že produkt je pravdepodobne pestovaný konvenčným spôsobom. Posledné štyri písmená kódu zasa predstavujú druh ovocia alebo zeleniny, ktoré zákazník kupuje. Ak existuje päť čísel a prvé je číslo 8, produkt je údajne geneticky modifikovaný.
Tvrdenie o číselných kódoch na nálepkách je zavádzajúce. Je pravda, že päťmiestne kódy začínajúce číslicou 9 označujú, že produkt má certifikát organického pôvodu. Faktom je aj to, že štvormiestne kódy indikujú, že ovocie alebo zeleninu vypestovali konvenčným spôsobom. Nie je však pravda, že kód začínajúci číslicou 8 označuje geneticky modifikovaný produkt.
Kódy prideľuje Medzinárodná federácia pre výrobné normy
Väčšina čísel popísaných v príspevkoch na sociálnych sieťach zodpovedá systému nazývanému Price Look Up alebo tzv. PLU kódom. Tieto kódy prideľuje konkrétnym produktom Medzinárodná federácia pre výrobné normy (International Federation for Produce Standards, IFPS). Používajú sa od roku 1990 s cieľom uľahčiť, urýchliť a spresniť blokovanie výrobkov pri pokladni a inventúru. Kódy sú v rámci radov 3000 a 4000 prideľované náhodne. Po vyčerpaní týchto sa pred ne predradí číslica 8 a vzniknú rady 83000 a 84000.
Jane Proctorová, predsedníčka Výboru pre identifikáciu výrobkov IFPS, pre AFP vysvetlila, že kedysi bola číslica 8 určená ako číslica, ktorá sa mala pridávať k akémukoľvek PLU kódu pre identifikáciu, že ide o čerstvé geneticky modifikované ovocie alebo zeleninu. Nakoniec sa však podľa nej kódy takto nikdy nepoužívali.
Keďže sa IFPS obávala, že čísla radov 3000 a 4000 budú nakoniec vyčerpané, rozhodlo sa, že sa bude používať 8 ako prvá takáto predpona, aby sa rozšíril možný počet číselných kódov, ktoré sú k dispozícii na pridelenie, keď sú na trh uvádzané nové položky.
Ak sa vyčerpajú možnosti nové druhy produktov začnú číslom 8
Po vyčerpaní intervalu 3000 až 4999 tak budú nové druhy produktov kódované číslami 83000 až 84999. Čísla 83000 až 83999 sa budú používať pre konvenčné ovocie a zeleninu, zatiaľ čo čísla 84000 až 84999 sa budú používať pre ich organické verzie. K 9. januáru 2024 sa v online databáze IFPS ešte nenachádza žiadny výrobok kódovaný predponou 8. Teda kód začínajúci číslicou 8 neindikuje, že by bol produkt geneticky modifikovaný.
"V súčasnosti nie je v Európskej únii povolený žiadny geneticky modifikovaný druh ovocia alebo zeleniny," uviedol Michal Bachratý z ministerstva pôdohospodárstva pre AFP, pričom dodal, že v rámci EÚ existuje harmonizovaný systém povoľovania geneticky modifikovaných organizmov (GMO). Zároveň platí nulová tolerancia pre neautorizované GMO.