BRATISLAVA/LONDÝN - Až doteraz to nikto netušil. V britskej BBC pôsobila počas obdobia studenej vojny špiónka Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Bola ňou bývalá šéfka slovenského vysielania BBC World Service Terézia Javorská (73). K šokujúcemu odhaleniu došlo až po desiatkach rokov. Informoval o tom denník Daily Mail v článku, ktorý nazval "Komunistická špiónka v srdci BBC".
Niekdajšia redaktorka československej sekcie a až do roku 2005 šéfka slovenského vysielania BBC World Service Terézia Javorská podľa archívnych materiálov pôsobila ako spolupracovníčka a neskôr agentka Štátnej bezpečnosti (Štb) komunistického Československa. Český portál Hlídací pes upozornil na to, že informácie z archívov ŠtB dohľadal v Prahe reportér britského denníka Daily Mail Tom Kelly.
Začiatok spolupráce s ŠtB v polovici 80. rokov
Dôstojník ŠtB Jan Pavlíček, ktorý vtedy pod diplomatickým krytím pôsobil na československom veľvyslanectve v Londýne, získal Javorskú do služieb Štátnej bezpečnosti v polovici 80. rokov. "Bezpečnostní experti sa domnievajú, že ide o prvý známy prípad infiltrácie agenta zahraničnej spravodajskej služby do BBC od začiatku studenej vojny," napísal Daily Mail.
Informácie od Javorskej, pracujúcej pod krycím menom agent Vora, si ŠtB podľa dostupných informácií cenila. Ako novinárka renomovanej rozhlasovej stanice vysielajúcej z Británie do zahraničia mala prístup k zaujímavým informáciám z britskej politiky aj o politických utečencoch, ktorí s československým vysielaním BBC často spolupracovali.
"Do dnešného dňa sme s ňou uskutočnili trinásť stretnutí, na ktorých nám odovzdala informácie o československých emigrantoch v krajine a ich aktivitách a tiež o stave českej a slovenskej sekcie BBC. Odovzdala nám tiež informácie, ktoré boli využité a vyhodnotené ako veľmi zaujímavé," citoval Daily Mail zápis riadiaceho dôstojníka z decembra 1985. V auguste 1987 sa Javorská zo spolupracovníčky stala agentom.
Počas stretávania s Pavlíčkom postupovala veľmi obozretne a na signalizáciu potenciálneho nebezpečenstva používala igelitovú tašku M&S, kódovanú reč o filmových režiséroch a dokonca aj stretnutia v operných domoch signalizovaných prostredníctvom pohľadníc.
Do Británie prišla ako au-pair, dotiahla to až na vedúcu pozíciu v BBC
Do Británie Javorská odišla v roku 1969, pôvodne ako au-pair, neskôr v Londýne vyštudovala vysokú školu a do BBC nastúpila v roku 1976. Postupne sa v BBC World Service dostala v československej sekcii na riadiace pozície. Niekoľko rokov bola zástupkyňou šéfa celej sekcie a krátko československé vysielanie aj viedla. Následne stála až do roku 2005, keď BBC zrušila rad zahraničných redakcií, na čele slovenskej sekcie BBC World Service.
Bývalí kolegovia ju opísali ako „atraktívnu", no zároveň dodali, že kvôli jej prudkému slovenskému nacionalizmu a tvrdým pracovným metódam nebola medzi mnohými v redakcii obľúbená. Spomenuli si tiež, že často negatívne reagovala na zaraďovanie príliš kritických správ voči komunistickému režimu v Československu.
archívne video
Javorská má teraz 73 rokov, už niekoľko rokov je pripútaná na lôžko a v kóme po tom, čo ju na priechode zrazilo auto. Jej rodinní príslušníci žiadosť novinárov Daily Mail o komentár k informáciám z archívov ŠtB odmietli, uviedol portál Hlídací pes. Súčasné vedenie BBC podľa vyjadrenia svojho hovorcu "počuje o týchto historických obvineniach prvýkrát a bude ich brať vážne".