BRATISLAVA - Hrozí, že sa celá výroba prepadne o niekoľko percent, pričom hlavné prvky, ktoré produkciu ohrozujú majú byť práve v sociálnej oblasti. Reč je o zväze pekárov, ktorý bije na poplach pre hroziacu chrípkovú epidémiu či predčasné dôchodky. Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov má vážne obavy.
archívne video
Nešťastný súbeh okolností môže vážne narušiť stavy
Podľa nich je varovným signálom súbeh mimoriadne zvýšenej práceneschopnosti zamestnancov z dôvodu chrípkovej epidémie a odchodov do predčasného dôchodku. Práve tie začali v priebehu novembra významne ovplyvňovať počty disponibilných zamestnancov v pekárňach po celom Slovensku. "Ak tento rok dorazí mimoriadne silná chrípková epidémia, môže to obmedziť produkciu i vyrábaný sortiment v predvianočnom i novoročnom období," varuje predseda SZPCC Milan Lapšanský.
"Situácia v pekárňach po celom Slovensku je napätá, v identickú chvíľu pôsobia totiž dva zásadné faktory ovplyvňujúce dostupnosť pracovníkov. Zaznamenávame vysoký počet zamestnancov, ktorí požiadali o predčasný odchod do dôchodku ku koncu tohto roka. K tomu sa pridala mimoriadne vysoká práceneschopnosť, predovšetkým z dôvodu ochorení horných dýchacích ciest. V niektorých väčších a stredných pekárňach aktuálne chýba pre chorobu až tretina zamestnancov. Absencia ľudí spôsobuje značné komplikácie v zabezpečovaní produkcie pekárskych a cukrárskych výrobkov," pokračuje Lapšanský.
Sú na kolenách aj pre nedávnu pandémiu a pre vylúčenie z covidovej pomoci
Zväz pripomína, že v slovenských pekárňach po celom Slovensku pracuje cez 12 200 zamestnancov, čo je najviac spomedzi všetkých sektorov domáceho potravinárstva. Vrátili sa však aj k nedávnej minulosti. "Vylúčenie z pandemických pomocí v rokoch 2020 a 2021 pekárov významne ekonomicky postihlo a len menšia časť bola schopná zapojiť sa do investičnej výzvy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR koncom roku 2021 na vyššiu automatizáciu produkcie," pripomínajú nedávnu pandémiu. Sektor sa preto pohybuje v začarovanom kruhu a jeho investičný dlh sa pre nesystémové opatrenia predchádzajúceho vedenia štátu nedarí eliminovať. Pracovná sila je tak stále v produkcii chleba, pečiva a koláčov kľúčovou zložkou výroby i nákladov.
"Ak sa chrípková sezóna ešte viac zhorší, niektoré pekárne nebudú schopné zabezpečiť plánovanú produkciu a budú musieť redukovať počet pracovných smien. Najmä predvianočný dopyt, ktorý patrí medzi najsilnejšie obdobia roku, tak nebude musieť byť vždy pokrytý dodávkami tovaru. V prípade zásadného ohrozenia chodu pekární sa budú vyrábať iba základné druhy produktov, predovšetkým chlieb. Náš sektor je totiž súčasťou kritickej infraštruktúry štátu," vysvetlil na záver Lapšanský.