BRATISLAVA - Nie sú to len poslanci Národnej rady SR, ktorí zarábajú rozprávkové sumy mesačne v čistom. Ide aj o poslaneckých asistentov. ie všetci majú totiž len jedného, sú aj takí, ktorí sa rohodnú pre viacerých. Ako to vyzerá s následným vyplácaním odmieneny a koľko najviac môže jeden poslanec zarobiť? To všetko sme zmapovali v téme nižšie.
archívne video
O tejto téme sme sa rozprávali so samotným vedením parlamentu, aby sme mali čo najnovšie informácie o aktuálnych odmenách, ktoré navyše za posledných pár rokov aj v dôsledku inflácie prešli navýšením. V princípe teda ide o to, že konečnú sumu, ktorú môže poslanec vyčleniť na odmeny pre poslaneckých asistentov, predstavuje približne 3521 eur.
Výsledná odmena pre asistentov (budget) sa pritom nijako neodvíja od volebného výsledku a je jednotná pre každého poslanca. Prax je obvykle taká, že poslanec má jedného „drahého“ a jedného „lacnejšieho“ asistenta. Sú však aj takí, ktorí majú len jedného. Nie je ani limitovaný počet takýchto asistentov. Poslanec ich pokojne môže mať aj desať, no nič také sa v histórii parlamentu neudialo.
Pozrime sa teraz na to, koľko zarábajú asistenti známych poslancov. Začneme predsedami klubov.
Ján Richter - predseda klubu Smer-SD - Veronika Pazičová - 3 521 eur
Branislav Gröhling - predseda klubu SaS - Ľuboš Dudík - 3 521 eur
Andrej Danko - predseda klubu SNS - Zuzana Škopcová - 3 521 eur
Martina Holečková - predseda klubu KDH - Ján Michael Koritko - 3 119 eur
Róbert Puci - predseda klubu Hlas-SD - Dušan Nitka - 3 521 eur
Martin Dubéci - predseda klubu Progresívne Slovensko - Martin Majdák - 2300 eur
Predseda klubu Martin Dubéci má poslaneckého asistenta, ktorému však nevypláca plnú sumu z budgetu 3 521 eur, no priznal, že zvyšok rozpočtu investuje do zriadenia kancelárie v Košiciach.
Michal Šipoš - predseda klubu Slovensko - Patrik Boďo - 2 000 eur, Matúš Bystriansky - 1 520 eur
V ďalšej sekcii sa pozrieme na to, ako si z tohto hľadiska vedú samotní predsedovia opozičných strán, ktoré sú v parlamente.