VEĽKÝ KRTÍŠ – Pri požiari bioplynovej stanice v Stredných Plachtinciach v okrese Veľký Krtíš neunikli zo zásobníkov žiadne chemikálie. Informovala Slovenská bioplynová asociácia (SBA).
Ako ďalej uvádza, pre vysokú teplotu sa však poškodilo jedno z potrubí a do areálu začal vytekať digestát. Hasičom sa však podľa SBA únik podarilo zastaviť. Dodáva, že biomasu v nádržiach tvoria biologicky rozložiteľné substráty, ktoré uvoľňujú bioplyn. Zvyškový materiál, ktorý sa na plyn nerozloží, sa nazýva digestát.
"Má organický pôvod a používa sa ako náhrada umelých hnojív, vyrábaných v chemickom priemysle zo zemného plynu," objasňuje. Pripomína, že tak ako pri iných organických aj umelých hnojivách, organickú hmotu z digestátu vo vode rozkladajú baktérie. "Ak je organickej hmoty veľa, môže sa z vody spotrebovať všetok kyslík a tým sa udusia ryby a ostatné vodné organizmy," vysvetľuje.
Asociácia poznamenala, že na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke približne 80 bioplynových staníc. "Podobne, ako pri iných zariadeniach, ani v ich prípade nie je možné úplne eliminovať riziko prípadnej nehody," zdôrazňuje s tým, že bioplyn môže prispieť k náhrade fosílneho zemného plynu. Bioplynové stanice zároveň pomáhajú pri spracovávaní biologicky rozložiteľných odpadov i revitalizácii pôdy. Požiar vypukol v nedeľu (5. 11.) na dvoch zásobníkoch a prečerpávacej stanici. Pri požiari sa nezranili žiadni ľudia. Predpokladaná výška škody je okolo 1,5 milióna eur. Pri požiari zasahovalo 32 hasičov na 15 kusoch techniky.