BRATISLAVA - Súčasná spoločenská atmosféra čoraz viac nahráva aj ženám v politike, čo je len dobre. Uplatnil sa však tento trend aj na Slovensku? Spoločne sa pozrieme na to, ako sa vyvíjali posty v slovenských vládach od roku 1990. Budete prekvapení z toho, koľko ministeriek sa objavilo vo vládnom kabinete Mikuláša Dzurindu, Petra Pellegriniho či Vladimíra Mečiara. Len jediná vláda však siahla na historicky najvyšší počet žien v exekutíve počas vlastného volebného obdobia. Ktorá to bola?
archívne video
Vláda Milana Čiča - 1 žena
Začneme historicky prvou vládou Milana Čiča, ktorá ešte ani neexistovala za čias samostatnej Slovenskej republiky. Aj tak jej však venujeme pozornosť, pretože už tu sa objavila síce len dočasne poverená, ale predsa len predsedníčka Výboru ľudovej kontroly SSR Mária Kolářiková.
Prvá vláda Vladimíra Mečiara - 0 žien
Už horšie so ženským obsadením ako takým to bolo v prvej vláde Vladimíra Mečiara, kde sa na túto pozíciu nedostala ani jedna z predstaviteliek nežného pohlavia.
Vláda Jána Čarnogurského - 2 ženy
Od apríla 1991 až do júna 1992, kedy krajinu viedol Ján Čarnogurský, sa vo vláde objavili až dve predstaviteľky v exekutíve, a to Jana Kotová ako ministerka obchodu a cestového ruchu a Helena Woleková ako ministerka práce a sociálnych vecí.
Druhá vláda Vladimíra Mečiara - 3 ženy
Pri druhej vláde Vladimíra Mečiara už došlo k značnej zmene, kedy ženy obsadili hneď tri posty. Bola to ministerka spravodlivosti Katarína Tóthová, Oľga Keltošová ako ministerka práce a sociálnych vecí a Irena Belohorská ako ministerka zdravotníctva.
Vláda Jozefa Moravčíka - 1 žena
Počas dočasnej vlády Jozefa Moravčíka sa v jeho kabinete objavila len jedna žena, a to Brigita Schmögnerová ako podpredsedníčka vlády pre hospodárstvo.
Tretia vláda Vladimíra Mečiara - 4 ženy
Tretia vláda premiéra Vladimíra Mečiara prekvapila tým, že sa v kabinete už objavil dovtedy najvyšší počet žien, a to hneď štyri. Bola to Katarína Tóthová ako podpredsedníčka vlády, Zdenka Kramplová ako ministerka zahraničných vecí, Eva Slavkovská ako ministerka školstva a vedy a Oľga Keltošová ako ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny.
Prvá vláda Mikuláša Dzurindu - 3 ženy
V prvej vláde Mikuláša Dzurindu sa vystriedali dohromady tri ženy na ministerských postoch. Išlo o Brigitu Schmögnerovú ako ministerku financií, Máriu Machovú ako ministerku pre správu a privatizáciu národného majetku SR a Máriu Kadlečíkovú ako podpredsedníčku vlády pre európsku integráciu.
Druhá vláda Mikuláša Dzurindu - 2 ženy
Dzurinda už však v druhej vláde zaznamenal pokles ženského osadenstva vo vláde. Na ministerských stoličkách tentokrát sedeli len dve ženy, a to Iveta Radičová ako ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny a Lucia Žitňanská ako ministerka spravodlivosti.
Prvá vláda Roberta Fica - 3 ženy
Pri prvej vláde nového premiéra Roberta Fica sa v kabinete objavili opäť tri ženy. Išlo o Vieru Petríkovú ako podpredsedníčku vlády a neskôr aj ministerku spravodlivosti, Zdenku Kramplovú ako ministerku pôdohospodárstva a Vieru Tomanovú ako ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vláda Ivety Radičovej - 2 ženy
V roku 2010 sme boli svedkami veľkého a milého politického prekvapenia, keď sa na čelo vlády po prvýkrát postavila žena, a to bývalá ministerka práce Iveta Radičová. Tá však mala vo vlastnom kabinete len jednu ženskú kolegyňu, konkrétne Luciu Žitňanskú ako ministerku spravodlivosti. Radičová musela dokonca neskôr prebrať agendu ministerstva obrany po odvolaní Ľubomíra Galka.
Druhá vláda Roberta Fica - 1 žena
Pri druhej Ficovej jednofarebnej vláde sa neušlo veľa miest pre ambiciózne ženy-ministerky. Túto funkciu v exekutíve v tom čase zastupovala len jediná žena, a to ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Tretia vláda Roberta Fica - 3 ženy
Ženám sa už ušiel väčší kus vo vláde, keď nastúpila tretia vláda Roberta Fica. V nej obsadili ženy rezorty spravodlivosti, pôdohospodárstva a školstva. Išlo o Luciu Žitňanskú, Gabrielu Matečnú a Martinu Lubyovú.
Vláda Petra Pellegriniho - 5 žien
V roku 2018 však nastáva zlom a na čelo vlády sa postavil Peter Pellegrini, ktorý do istej miery obmenil kabinet, čo sa podpísalo na tom, že v exekutíve sedelo historicky najviac žien, a to päť Išlo o ministerky pôdohospodárstva (Gabriela Matečná), školstva (Martina Lubyová), kultúry (Ľubica Laššáková), vnútra (Denisa Saková) a zdravotníctva (Andrea Kalavská). Ide tak historicky o jednoznačne najvyšší počet ženského osadenstva v exekutíve.
Vláda Igora Matoviča - 3 ženy
Po príchode vlády Igora Matoviča v roku 2020 sa počet žien opäť zmenšil, a to na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, podpredsedníčku vlády a ministerku investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniku Remišovú a Natáliu Milanovú ako ministerku kultúry.
Vláda Eduarda Hegera - 3 ženy
Počet žien vo vláde a ani ich funkcie sa počas vlády Eduarda Hegera z roku 2021 nezmenili. Opäť išlo o trio Kolíková, Remišová a Milanová.
Vláda Ľudovíta Ódora - 4 ženy
Vláda Ľudovíta Ódora sa zapísala do histórie slovenskej politiky ako prvá, ktorú menovala v čase Slovenskej republiky samotná hlava štátu. Ľudovít Ódor mal vo vláde opäť o niečo vyšší počet žien, a to štyri. Išlo o podpredsedníčku vlády pre Plán obnovy SR Líviu Vašákovú, ministerku spravodlivosti Janu Dubovcovú, ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny Soňu Gaborčákovú a Silviu Hroncovú ako ministerku kultúry.
Štvrtá vláda Roberta Fica - 3 ženy
Robert Fico sa zapíše do histórie slovenskej politiky ako štvornásobný premiér, no v jeho aktuálnej vláde sedia len tri ministerky. Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
Víťazom v počte žien vo vláde je vláda Petra Pellegriniho
Pri tejto príležitosti sme zostavili aj menší graf počtu žien v exekutíve a z neho je jasné, že na počet piatich ministeriek siahala jedine vláda Petra Pellegriniho z roku 2018 až 2020.