BRATISLAVA – Dvojdukát z kremnickej mincovne z roku 1937 sa predal za rekordne vysokú sumu. Numizmatikmi je označovaný za jednu z najväčších a najťažších splniteľných zberateľských túžob. Aukcia sa uskutočnila 20.októbra v Prahe.
Nový majiteľ ho získal v aukcii v Prahe za 840 tisíc eur, čo je najvyššia suma, za akú bol kedy predaný československý dvojdukát. Hodnota sálovej časti aukcie aukčného domu Macho & Chlapovič presiahla 4,6 milióna eur a celý tento týždeň ešte prebieha elektronická časť aukcie. „Záujem investorov a zberateľov bol obrovský. Veľmi nás teší, že naše aukcie vnímajú dražitelia ako spoločenskú udalosť a že sála bola úplne plná. Suma, za ktorú sa dvojdukát vydražil, naplnila očakávania a je to v súčasnosti najdrahší československý dvojdukát,“ zhodnotil Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.
Zaujímavosťou je, že pre nového majiteľa je to prvá minca. Dvojdukát sa predal po sedemnástich rokoch, za 15 násobok ceny z roku 2006. Pôvodnému majiteľovi tak priniesol zhodnotenie vo výške 17,8 % každý rok, dodal Macho. Dvojdukát má zdokumentovaný aj rodokmeň. Pochádza zo zbierky vysoko postaveného zamestnanca československého ministerstva financií Karla Hackenschmieda.
V archívnych záznamoch Mincovne Kremnica sú uvedené aj presné údaje o jeho pôvode, ktoré tak pridávajú dvojdukátu na hodnote. „Oficiálne záznamy z mincovne uvádzajú, v ktorom roku bolo vyrazených koľko mincí. Neuvádzajú však, aký ročník bol na minci vyrazený,“ vysvetľuje Elizej Macho s tým, že preto sa rozchádzajú informácie o existujúcom počte kusov. „Môžu byť 4 alebo ich je 8. V každom prípade, ide o extrémne vzácny ročník mince, z ktorého sa doteraz objavili iba 2 kusy v ponuke aukčných spoločností,“ dodáva. V poslednej aukcii sa vydražil aj Kutnohorský desaťdukát mincmajstra Jana Špisa z roku 1603 za 312 tisíc eur. Vyvolávacia cena bola 80000 eur. Pravdepodobne slúžil tento desaťdukát v minulosti ako dar úradníkom alebo dokonca cisárovi.