BRATISLAVA - Slovensko má za sebou náročný deň a noc v podobe predčasných parlamentných volieb, v ktorých si zvolili poslancov, ktorí by mali nasledujúce štyri roky reprezentovať našu krajinu a zastupovať záujmy občanov. Kto by mal sedieť v novom 150-člennom parlamente?
Podľa, doteraz stále, neoficiálnych výsledkov, sa víťazom predčasných parlamentných volieb stala strana Smer. Druhou najsilnejšou stranou je Progresívne Slovensko, treťou v poradí je strana Hlas. Do parlamentu sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie, ale aj OĽaNO a priatelia či SNS či Sloboda a Solidarita.
Voliči si však nekrúžkovali len stranu, ale aj konkrétnych politikov, ktorí by ich mali reprezentovať. Do parlamentu sa tak opäť prekrúžkovali viaceré známe tváre. Ide o "starých" politikov, ale aj celebrity či podnikatelia a aktivisti.
Zoznam všetkých poslancov, ktorí sa prekrúžkovali do parlamentu, nájdete na stránkach Štatistického úradu SR.
Šimkovičová aj Kuffovci
Na kandidátke Slovenskej národnej strany sa do parlamentu prekrúžkovala aj bývalá moderátorka Martina Šimkovičová. Tá je známa tým, že potom ako odišla zo súkromnej televízie, stala sa moderátorkou konšpiračnej relácie. V roku 2016 kandidovala za hnutie Borisa Kollára Sme rodina a v roku 2020 za Hlas ľudu.
Za SNS sa do parlamentu prekrúžkoval aj Tomáš Taraba, ktorý v posledných voľbách kandidoval za Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko. Rovnako sa prekrúžkovali aj bratia Kuffovci. Tí aktuálne čelia obžalobe a len pár dní pred voľbami sa postavili pred súd.
Policajný exprezident a mladá krv
Na kandidátke víťaznej strany Smer-SSD sa do parlamentu prekrúžkoval jej predseda Robert Fico, ale aj exminister vnútra Robert Kaliňák. Dostatok preferenčných hlasov získal aj Ľuboš Blaha, známy svojimi radikálnymi názormi.
Za Smer však dostal dostatočný počet preferenčných krúžkov aj obvinený bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Smer dal šancu aj mladým a do parlamentu sa prekrúžkoval aj synovec Roberta Kaliňáka Erik.
Prekrúžkoval sa aj aktivista
Za Progresívne Slovensko, ktorému ľudia dali po Smere najväčší počet hlasov, sa do parlamentu dostal líder Michal Šimečka. Prekrúžkoval sa aj aktivista Michal Sabo či podpredsedníčka PS Lucia Plávaková. Dostatočný počet preferenčných hlasov získal aj podnikateľ Michal Truban.
Na kandidátke Progresívneho Slovenska môžeme nájsť bývalého policajného prezidenta, tentokrát Jaroslava Spišiaka. Aj on získal dostatok preferenčných hlasov na to, aby sedel v parlamente.
Sulík aj Cigániková
Do parlamentu sa dostala aj strana SaS a na jej kandidátke ľudia najviac krúžkovali Richarda Sulíka a Janu Bittó Cigánikovú. Dôveru občanov si získal aj Branislav Gröhling, ale aj Vladimíra Marcinková, ktorá do SASKY prišla zo strany Za ľudí. Zo 150. miesta na prekrúžkoval aj bývalý predseda KDH Alojz Hlina.
OĽaNO a priatelia
Prekvapením týchto volieb bolo aj pomerne vysoké percento hlasov pre Igora Matoviča a jeho Oľano. Hnutie sa pred voľbami spojilo s viacerými stranami, medzi nimi bola aj strana Za ľudí, ktorú vedie Veronika Remišová. Aj ona sa prekrúžkovala so parlamentu. Z OĽaNo si ľudia vybrali aj Gábora Grendela, Romana Mikulca či Mareka Krajčího.
Opäť sa prekrúžkoval aj bývalý zabávač Jozef Pročko, ale aj Anna Záborská, ktorá uplynulé roky v parlamente riešila najmä interrupcie.
Dôležitý bude Hlas-SD
Strana Hlas-SD Petra Pellegriniho, ktorú tvoria prevažne odídenci zo Smeru, skončila v predčasných parlamentných voľbách na treťom mieste. Najmä na nej bude stáť to, či a ako sa podarí zložiť novú vládu. Poslancov parlamentu si však občania vybrali jasne. Je medzi nimi líder Hlasu a bývalý premiér Peter Pellegrini aj bývalá ministerka vnútra Denisa Saková.
Dostatočný počet krúžkov získal aj Erik Tomáš Matúš Šutaj Eštok, ale aj bývalá rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. Na poste skončila po tragédií, ktorá sa v škole stala, keď pedagóg pri krúžku, ktorý nebol povolený, postrelil študentku. Tá skončila na vozíku a má celoživotné následky.