TURČIANSKE TEPLICE – Na Turci objavili živočícha, ktorý tam rozhodne nepatrí a nemá tam čo robiť. Ide o raka červeného, ktorý patrí medzi invazívne druhy a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre náš ekosystém. Prenáša totiž mnohé závažné choroby a okrem toho by sa u nás bežne vyskytovať vôbec nemal.
archívne video
Podľa manažérky pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody Kristíny Bockovej našli invázny druh raka vo vodnom toku na území s prvým stupňom ochrany. Ide o prvý potvrdený výskyt tohto druhu na území Slovenska. Ochranári kvôli tomu počas víkendu čistili časť územia Národného parku Veľká Fatra.
Rak červený je na Slovensku známy najmä z akváriových chovov. Vo voľnej prírode je jeho výskyt veľkým problémom, lebo ohrozuje naše pôvodné raky. Je totiž prenášačom račieho moru, ochorenia, voči ktorému nie sú naše druhy rakov imúnne a spôsobuje ich masový úhyn.
Spoznáte ho tak, že je pomerne štíhly, červeno až červenohnedo sfarbený so svetlejšími škvrnami a dorastá do veľkosti 12 - 15 cm. Pôvodne pochádza zo Severnej Ameriky, kde sa vyskytuje od severu Mexika až po západ Floridy. Do Európy ho preniesli ľudia a dnes sa vyskytuje najmä v Španielsku, Francúzsku a Taliansku. Dožíva sa väčšinou 12-18 mesiacov, no má vysokú rozmnožovaciu schopnosť. V jednej znáške môže byť až 600 vajíčok, pričom do roka môže vyprodukovať aj dve generácie.
Výskyt raka červeného potvrdili v okrese Turčianske Teplice na úseku približne 1,5 kilometra malého toku, dotovaného teplou vodou z termálneho vrtu. "Populáciu tu tvorí niekoľko tisíc jedincov a v lokalite sa nachádzajú aj ďalšie nepôvodné druhy živočíchov a rastlín. Počas dvoch dní viac ako 50 zamestnancov Správy NP Veľká Fatra, ŠOP SR, zástupcov SRZ - Rada Žilina a členov stráže prírody čistilo lokalitu a zbieralo invázne raky a nepôvodné sladkovodné krevety. Všetky odchytené jedince podrobili odbornému monitoringu a meraniu zástupcami Juhočeskej univerzity v Českých Budejoviciach a následne zlikvidovali," dodala Bocková.
Po odvodnení lokality a vyzbieraní rakov aplikovali vápnovú dezinfekciu dna a brehov toku na zamedzenie preneseniu račieho moru a na likvidáciu mladých jedincov rakov, ktoré nebolo možné odchytiť. "V lokalite zbierali opakovane aj po aplikácii vápna do neskorých večerných hodín. Doteraz odchytili zhruba 4000 jedincov rakov a počas akcie ďalších viac ako 5000 jedincov. Počas víkendu odchytili ďalšie samice s mláďatami v počte viac ako 3400 kusov. Do dnešného dňa bolo v lokalite zlikvidovaných viac ako 12.400 jedincov tohto nepôvodného invázneho druhu," spresnila zoologička Správy NP Veľká Fatra Mária Apfelová.
Termín podľa Bockovej prispôsobili druhému obdobiu rozmnožovania raka pre jeho väčšiu efektívnosť. "V opatreniach sa bude pokračovať až do polovice októbra. Následne bude zabezpečený dvojročný monitoring lokality a odchyt zvyšných jedincov," priblížila Bocková.