Aj vy si radi prezeráte fotografie z rodinných albumov a spomínate na staré dobré časy? Za každou jednou fotkou sa skrýva príbeh, či už veselý, alebo smutný, zábavný či dojímavý, bežný či výnimočný. Fotografie nám odkrývajú okamihy z minulosti, ktoré môžu zmeniť náš pohľad na svet a prepojiť nás s udalosťami, ľuďmi a emóciami, s ktorými sme sa stretli už dávno.
Iste sa vám už stalo, že ste sa pri prezeraní starých fotografií pristihli nad výnimočnosťou niektorých snímok. Prípadne ste zaznamenali, že fotografia by mohla mať hlbší význam pre niekoho iného. Práve preto je dobré podeliť sa so zábermi aj s ostatnými a možno im takou cestou aj pomôcť. Ako?
Existuje slovenská fotogaléria GENPIC.ORG, ktorá združuje staré snímky spred roku 2000. Ide o katalóg historických fotografií, kde nájdete zábery dokumentujúce rôzne slovenské miesta, architektúru, sociálny život, zvyky a tradície. Je dostupná všetkým, ktorí hľadajú čo najvernejší pohľad do minulosti Slovenska. Ponúka archívy rôznych autorov, nielen profesionálov. Preto pokiaľ máte staré fotografie, je čas ich vybrať zo šuplíka a dať im druhú šancu. Možno práve vaša história pomôže niekomu otvoriť okno do minulosti.
Mnohých fascinuje záhada, prečo sa ľudia na dobových fotografiách neusmievajú. Kým fotoaparát zaznamenal záber, ľudia pred fotoaparátom museli stáť a čakať niekoľko sekúnd až minút. Sami dobre viete, aké ťažké je udržať úsmev čo i len pár sekúnd. Vážne výrazy tváre však mohli byť spôsobené aj kultúrnymi mravmi. Niektoré spoločenské vrstvy uprednostňovali práve zdržanlivejší výraz, ktorý bol vyjadrením dôstojnosti a serióznosti. Iné teórie zasa tvrdia, že ľudia v minulosti nemali pekný chrup, preto ho na fotografiách skrývali.
Kontroverzným a zároveň zložitým fenoménom historických fotografií boli aj fotografie mŕtvych. Prečo sa vlastne takéto snímky vyhotovovali? Išlo o posledný spomienkový záznam zosnulého a v mnohých prípadoch to bol aj jediný spôsob, ako si zachovať obraz konkrétnej osoby. Fotografovanie mŕtvych bolo celkom komplikované, nakoľko expozičná doba starých fotoaparátov bola omnoho dlhšia ako dnes, a preto bolo potrebné zosnulého poriadne upevniť.
Je to neuveriteľné, ale mnohým ľuďom sa stane, že doma, napríklad na povale, nájdu staré filmy, alebo fotoalbumy a nevedia čo s nimi. Potom ich jednoducho vyhodia alebo znova odložia, čo môže spôsobiť, že ich zub času nenávratne zničí. Hodnotné zábery sa tak navždy stratia a nikto ich už neuvidí. Ak ste v podobnej situácií, a teda máte zbierku a neviete, ako ju využiť, dajte jej druhú šancu a pochváľte sa s ňou na GENPIC.ORG. Navyše, ak neviete, ako takúto zbierku, alebo fotoarchív zdigitalizovať, GENPIC.ORG, vám s tým môže pomôcť. Uľahčí vám čas aj prácu tým, že vaše fotografie, alebo filmy odborne zoskenuje. Viac informácií získate, ak napíšete priamo na info@genpic.org.
Ďalšie historické fotografie si môžete pozrieť tu.
Advertoriál sme pripravili v spolupráci s genpic.org