BRATISLAVA – Ďalšiu obľúbenú potravinu čaká zdražovanie. Veľkoobchodné ceny olivového oleja sú na historických maximách, oproti vlaňajšku sú dvojnásobné. Keď sa v predajniach minú aktuálne zásoby, výrazný nárast by sa mohol pretaviť aj do cenoviek v obchodoch. Za všetkým sú výrazné suchá, ktoré tento rok postihli Španielsko ako aj ďalšie krajiny Európskej únie.
Archívne video: Slováci otvorene! Zdražovanie nás ničí!
Španielsko, ktoré je najväčším svetovým producentom olivového oleja, má tento rok slabú úrodu v dôsledku suchého počasia. Z tejto južanskej krajiny pochádza takmer 40 percent svetovej produkcie. Druhým najväčším producentom je Taliansko, ktoré tiež sužovalo sucho. O niečo lepšia situácia bola v Portugalsku a Grécku.
Analytik XTB Jiří Tyleček poukázal na to, že španielski pestovatelia tento rok pozberali v porovnaní s predošlým rokom iba dve pätiny úrody, čo predstavuje približne 620 000 ton. Výnosy pestovateľov sú podľa jeho slov najnižšie za posledných 30 rokov. S menšou produkciou sa rýchlejšie míňajú aj zásoby, ktoré môžu takýmto spôsobom dosiahnuť minimum už pred začiatkom budúcoročného zberu.
Ceny oleja môžu okrem toho ovplyvniť aj vyššie náklady poľnohospodárov na hnojivá či vyššie úrokové sadzby bánk. „Akékoľvek investície sú späté s vyššími nákladmi, pričom nedostatok vody bol primárnym hýbateľom investícií pestovateľov v tomto roku. Ak by kvôli zmene klímy bolo sucho v južnej Európe častým javom, tak nutné zavlažovanie by ďalej tlačilo na rast cien olív a olivového oleja,“ uviedol. Zároveň dodal, že by to mohlo viesť k pestovaniu olív vo vyšších zemepisných šírkach.
Analytik uviedol, že na vývoj cien bude mať vplyv to, či zákazníci upravia svoje nákupné správanie a budú nakupovať iné druhy olejov. Stlačiť ceny dole by mohla dobrá budúcoročná úroda.