BANSKÁ BYSTRICA - Nemohol sa na to už pozerať. To, že sa v Banskej Bystrici počas minulého týždňa uskutočnil zjazd, ktorý vzhľadovo aj pocitovo pripomínal doby minulé, vyvolalo v spoločnosti všakovaké reakcie, no v prípade mestských poslancov až mimoriadne negatívne emócie. Fotky Stalina či Lenina na stenách sa stali tŕňom v oku miestneho aktivistu a poslanca z radu župana Ondreja Luntera, a tak začal konať. Prichádza totiž trestné oznámenie. Zároveň tak nekoná len sám.
archívne video
Mestský poslanec sa volá David Kapusta a v týchto dňoch podáva trestné oznámenie v súvislosti s konaním tohto kontroverzne vyzerajúceho zjazdu Komunistickej strany Slovenska (KSS) v mestských priestoroch Robotníckeho domu v Banskej Bystrici. Dobová "výzdoba" bola podľa jeho názoru už prisilná káva a navyše vraj došlo k "propagácii a nepriamemu schvaľovaniu nedemokratických zločinných režimov".
Kapusta pripomenul Stalinove hrôzy z minulého storočia
"Komunistická strana Slovenska je riadne registrovaná strana a má právo na existenciu. Problémovým je zobrazovanie diktátora Stalina a symbolov režimu, ktorý zdegradoval pôvodné myšlienky marxizmu a aplikáciu komunizmu realizoval v réžii totalitných ideológií (leninizmus, stalinizmus, maoizmus a pod.) a režimov. V totalitnom režime pod vedením Stalina bola zavedená neobmedzená vláda jednej strany (hnutia), v ktorej čele stojí vodca. K realizácii svojich cieľov používal Stalin brutálne násilie a masový teror. Celkový počet obetí ľudských životov sa väčšinou odhaduje na 20 miliónov osôb, aj keď existujú aj oveľa vyššie odhady," vysvetľuje Kapusta.
Za vedúcimi zjazdu sa skutočne objavili portréty spomínaných ľudí, známych z minulého politického života.
Členovia KSS na kandidátke národniarov nebudú
Na zjazde sa navyše objavil aj šéf národniarov Andrej Danko, ktorý len nedávno spojil sily stranou Život-NS a na zhromaždení sympatizantov KSS niekoľko minút rečnil. Ako sa však neskôr s istotou ukázalo, členovia KSS sa na kandidátke SNS do volieb 2023 neobjavia.
Podáva trestné oznámenie, podporujú ho viacerí
"Ako sa cítia ľudia, ktorí boli priamo perzekvovaní bývalým totalitným režimom? Ako by sa cítia rodiny ľudí, ktorí boli popravení a nespravodlivo súdení Komunistickou stranou/ŠTB v 50. rokoch minulého storočia? Je to ľudsky veľmi necitlivé a spoločensky nemravné," pokračuje Kapusta.
Kapusta sa preto obrázil na Úrad špeciálnej prokuratúry a spustil iniciatívu, ktorej základom je podanie trestného oznámenia, pričom túto iniciatívu podporilo bezmála ďalších takmer 20 ľudí z verejného života. Podľa Kapustu mohlo dôjsť k trestným činom propagácie ideológie, ktorá v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd osôb podľa 421§ Trestného zákona alebo k účelovému nepriamemu schvaľovaniu zločinov režimu založeného na komunistickej ideológii podľa § 422d Trestného zákona, či prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 422 Trestného zákona.
"Každý z nás máme právom garantovanú slobodu prejavu. Tá však nie je neobmedzená a má svoje právom predpokladané mantinely. Ak chceme, aby demokratická spoločnosť vytrvala, tak je potrebné ju chrániť pred ideológiami a názormi, ktoré spochybňujú pluralitnú a demokratickú spoločnosť založenú na ľudských právach," uzavrel Kapusta.