ZLATÉ MORAVCE - Ministerstvo zdravotníctva podporí v roku 2023 z plánu obnovy vznik 30 nových ambulancií všeobecných lekárov a pediatrov. Na tlačovej konferencii v Zlatých Moravciach o tom vo štvrtok informoval dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger.
V rámci tohtoročnej výzvy je na zriadenie nových ambulancií v najkritickejších okresoch vyčlenených desať miliónov eur. Podľa slov štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Michala Palkoviča sa bude výzva vyhlasovať každoročne až do roku 2025. "Tento rok prišlo 27 žiadostí o príspevok, z ktorých bolo 19 všeobecných lekárov a osem pediatrov. Úspešných bolo 21 žiadateľov," uviedol Heger.
VIDEO Peniaze z plánu obnovy dostane zatiaľ len sedem nemocníc, Čadca sa preveruje
Maximálna výška príspevku na zriadenie ambulancie v okresoch s nedostatkom lekárov je 50.000 eur. V konkrétnej obci alebo meste sa táto suma môže podľa Palkoviča vyšplhať až na vyše 60.000 eur. "Peniaze sú určené na rozbeh ambulancie, na rekonštrukciu priestorov, vybavenie, ale aj na preklenutie obdobia, keď si lekár buduje svoj kmeň pacientov. Hlavným účelom príspevku je finančná kompenzácia nákladov pri zriaďovaní a prevádzkovaní ambulancií počas prvého roka ich fungovania," vysvetlil Heger.
Jednou z takto podporených bude aj ambulancia v Zlatých Moravciach, ktorá je už pred dokončením a otvorená by mala byť podľa Hegera na prelome apríla a mája.
Podľa Palkoviča sa ministerstvo v rámci výziev na zriaďovanie nových ambulancií snaží osloviť viaceré cieľové skupiny. "Sú medzi nimi absolventi a účastníci rezidentského štúdia, slovenskí lekári v zahraničí i lekári s ukončenými špecializáciami, ktoré úzko súvisia so všeobecným lekárstvom. Zároveň oslovujeme samosprávy, aby sa tiež zapojili do hľadania lekárov. Všetky potrebné informácie sú na novej webovej stránke www.novaambulancia.sk," povedal Palkovič.
V treťom kvartáli tohto roka bude vyhlásená ďalšia výzva s novými podmienkami
Ako doplnil, v treťom kvartáli tohto roka bude vyhlásená ďalšia výzva s novými podmienkami. Medzi novinky bude patriť napríklad možnosť požiadať o príspevok spätne. "Vyššie územné celky budú mať určený počet príspevkov, ktorý budú môcť ad hoc alokovať podľa svojej potreby, skúmanie profesijnej histórie sa skráti z troch na jeden rok a uvažujeme tiež o zvýšení sumy príspevku," dodal Palkovič.