PRAHA/BRATISLAVA – Poslanecká snemovňa Parlamentu (PSP) ČR zakázala zamestnancom používať čínsku aplikáciu TikTok na všetkých svojich zariadeniach. Dôvodom je kybernetická bezpečnosť. Na základe správy stanice ČT24 o tom informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Archívne video:
Česká PSP sa tak vydala po ceste mnohých krajín v Európe či zámorí. Dôvodom pre zákaz tejto sociálnej siete majú byť pochybné praktiky pri získavaní informácii od užívateľov, ktoré sú už dlhodobo považované za akt špionáže zo strany Čínskej ľudovej republiky. K podobnému kroku už v priebehu tohto roku pristúpili v USA, Veľkej Británii, na pôde inštitúcií Európskej únie či dokonca v Indii a Taiwane. K čiastočnému, či úplnému zákazu sa však pripojilo aj viacero ďalších krajín.
Vedúci kancelárie PSP CR Martin Plíšek zároveň vyzval aj poslancov a ich asistentov, aby aplikáciu prestali používať na svojich pracovných aj súkromných telefónoch. Kancelária Senátu tak urobila na základe varovania zo strany Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). V poslednej dobe sa k podobným krokom u našich západných susedov pridávajú aj ďalšie úrady, či dokonca súkromné firmy. Pozastavenie svojich účtov na čínskej sociálnej sieti avizoval už dokonca aj Český rozhlas.
Tik Tok je bezpečnostnou hrozbou, slovenskí poslanci ho však milujú
„Technológia zbiera mnoho informácií o používateľoch a ich správaní, aj o zariadení, na ktorom funguje. Tieto dáta a informácie ukladá na rôznych miestach a nie je celkom jasné, kto k nim má prístup," vysvetľuje hlavné riziká NÚKIB. Podľa úradu môže v budúcnosti dochádzať taktiež k zneužívaniu zozbieraných dát.
Na bezpečnostnú hrozbu upozorňujú aj slovenskí odborníci. Tento fakt však v používaní Tik Toku nebráni slovenským politikom, ktorých informácie by mali byť jedny z najcennejších z pohľadu štátnej bezpečnosti. Na čínskej sieti aktívne pôsobia mnohí poslanci, či dokonca profily politických strán ako Smer-SD, Hlas-SD, či Sme rodina. Bezpečnostné hrozby všan nepriznávajú. „Vzhľadom na to, že strane Smer-SD sa na tejto platforme mimoriadne darí, vďaka čomu si cestu k sociálnej demokracii našla aj mladšia generácia, je úsmevné, že sa zrazu hovorí o zrušení TikToku,“ komentoval hovorca strany Ján Mažgút pre portál Fontech.
Okolnosti bezpečnostnej hrozby zo strany Číny okomentoval aj predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. „Vo svojom mobile takúto aplikáciu ako politik používam, ale cez môj mobil nevstupujem do žiadnych štátnych systémov ani do iných vecí, ktoré si vyžadujú primeranú ochranu,“ priblížil svoj prístup k sociálnej sieti.