BRATISLAVA - Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera o tom rozhodla na piatkovom online rokovaní. Heger o tom informoval na tlačovej konferencii. Na túto zásadnú informáciu už začali reagovať predstavitelia slovenskej politiky. Väčšina hovorí o správnom kroku, opozícia už vopred avizovala, že tento krok nie je v tomto čase vojny správny a je riskantný.
VIDEO Smer reaguje na rozhodnutie vlády:
Medzi prvými, kto reagoval, bol poslanec Juraj Šeliga zo Za ľudí, ktorý hovorí o tom, že tento krok vlády je správny. "Sú momenty, kedy je potrebné robiť rozhodnutia, ktoré síce nie sú populárne, ale sú správne a a majú zásadný vplyv na zachovanie demokracie a slobody v Európe," píše.
Našej armáde sú Migy už nanič, reaguje vicepremiérka
Gesto darovať Ukrajine naše Migy oceňuje aj vicepremiérka Veronika Remišová. "Našej armáde sú už na nič, keďže vláda Smeru rozhodla o ukončení výcviku pilotov a vláda P. Pellegriniho zároveň objednala americké stíhačky za dve miliardy eur," popisuje predsedníčka Za ľudí.
Minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) je hrdý na to, že práve v tejto chvíli môže byť členom vlády, ktorá pomôže braniacej sa Ukrajine. "Súčasne toto rozhodnutie zásadným spôsobom prispeje aj k posilneniu obrany našej vlasti," píše Hirman.
Heger je zbrojársky lobista, reaguje Danko
Karta sa však obracia pri mimoparlamentnej opozícii. Líder SNS Andrej Danko tvrdí, že Heger už nie je "len predajca vodky, ale aj zbrojársky lobista".
Smer avizuje trestné oznámenie
Smer-SD avizuje trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre zneužitie právomoci verejného činiteľa v súvislosti s rozhodnutím dočasne poverenej vlády poskytnúť stíhačky MiG-29 Ukrajine. Obráti sa aj na predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina), aby preveril, či vláda neobišla právomoci NR SR, keďže medzivládnu dohodu s Ukrajinou považuje strana za dohodu vojenskej povahy. Ako poukázal líder strany Robert Fico na tlačovej konferencii, takéto zmluvy si vyžadujú súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidentky.
"Nikto neukázal žiadnu právnu analýzu, na základe ktorej sa vláda rozhodla konať. Naďalej sme presvedčení, že vláda a prezidentka konajú protiústavne," vyhlásil Fico. Vládny kabinet aj prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa neho dopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trvá na tom, že darovanie vojenskej techniky je zásadnou otázkou zahraničnej politiky a nemôže o ňom rozhodovať dočasne poverený kabinet.
Darovanie stíhačiek hodnotí Fico ako zbytočné politické gesto. Päť bojových lietadiel schopných letu podľa poslanca nezmení nič na priebehu vojny. Krok hodnotí ako akt otvoreného nepriateľstva voči Ruskej federácii. Pýta sa, čo viedlo vládu a prezidentku k tomu, aby s poskytnutím techniky súhlasili. Slovensko sa podľa neho zaťahuje do vojnového konfliktu. Strana naďalej odmieta akúkoľvek vojenskú pomoc Ukrajine. Je otvorená humanitárnej pomoci, pomoci pri rekonštrukcii krajiny či ľuďom utekajúcim pred konfliktom.
Čaputová si pri tejto téme umyla ruky ako Pilát, reaguje Matovič
Líder OĽaNO Igor Matovič si ani pri tejto chvíli nenechal újsť priležitosť skritizovať prezidentku, ktorú obvinil z toho, že si nad celým vyslaním Migov na Ukrajinu umyla ruky ako "Pilát". "Tvrdí, že ona bola len informovaná o uzavretí medzinárodnej zmluvy a s rozhodnutím vlády nemá nič spoločné. Nie je to pravda. 29.6.2001 bolo zverejnené v Zbierke zákonov Rozhodnutie prezidenta 250/2001, ktorým preniesol kompetencie na uzatváranie medzinárodných zmlúv od prezidenta na vládu. (..) Ak chcela odovzdaniu Migov zabrániť, stačila maličkosť - prijať Rozhodnutie prezidenta a odobrať vláde kompetencie uzatvárať medzinárodné zmluvy. Tým, že to neurobila, je priamo zodpovedná za toto rozhodnutie," píše Matovič.
Ide o vážne rozhodnutie, vláda na to nemá kompetencie, reaguje Hlas
Hlas-SD je zas presvedčený, že rozhodnutie o darovaní stíhačiek MiG 29 štátu vo vojnovom konflikte je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. "Na takéto rozhodnutie preto podľa Hlasu odvolaná vláda nemá žiadnu právomoc a za svoj krok nesie plnú zodpovednosť. Jediným orgánom, ktorý môže raz a navždy rozhodnúť, či odvolaná vláda má alebo nemá právo rozhodnúť o takejto otázke, je však ústavný súd," reaguje strana Petra Pellegriniho.
Bývalý štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus vyzdvihuje hlavne kompenzáciu vo výške 900 miliónov eur, ktorú dostaneme ako krajina za vyslané stroje na Ukrajinu.
SaS víta rozhodnutie
Rozhodnutie kladne prijali aj predstavitelia liberálov. "Súhlasili sme s poskytnutím Migov Ukrajine. Ukrajina sa bráni a jej obrana musí byť najvyššou hodnotou aj pre nás. Migy oveľa lepšie poslúžia Ukrajincom. U nás predstavujú len kopu šrotu a sú odstavené. Pri ochrane vzdušného priestoru s nimi už nepočítame a ak by nebola vojna na Ukrajine, platili by sme za ich likvidáciu. Navyše, teraz namiesto nich dostaneme kompenzáciu a na ceste sú aj nové stíhačky F-16. Rozhodnutie poverenej vlády je preto správnym rozhodnutím. Slovensko jasne ukazuje, na ktorej strane stojí," uviedol predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa.
Skvelý a odvážny krok, píše Stančík z rezortu diplomacie
Pozitívny ohlas na vládne rozhodnutie má aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Andrej Stančík.
Europoslanec Bilčík tiež reaguje na odovzdanie Migov
Dnešná udalosť sa dostala až do Bruselu, kde na ňu zareagoval aj poslanec Vladimír Bilčík (Demokrati), ktorý ako nový Hegerov kolega zo strany ocenil tento krok.
Poslankyňa Anna Mierna za OĽaNO sa stavia rovnako pozitívne ku kroku vlády.
"Ako Demokrati stojíme pevne na strane nášho napadnutého suseda a považujeme za dôležité pokračovať v pomoci Ukrajine humanitárne, ale aj prostredníctvom darovania vojenského materiálu. Presne tak, ako to robí vyše 60 krajín sveta. A to až do momentu, kým Ruská federácia neprestane s útočnými aktivitami a agresiou na suverénnom území nášho suseda," povedal podpredseda Demokratov Miroslav Kollár.
Krok vlády hodnotí pozitívne aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko.