BRATISLAVA – Korupciu v najvyššej politike začala väčšina ľudí vnímať pred piatimi rokmi, kedy bol pre svoju prácu zavraždený investigatívny novinár. Politická korupcia sa stala nečakane silnou témou a aj dnes sa o spravodlivosť v politike zaujíma väčšina ľudí. Prieskum agentúry Focus pre Transparecny International ukazuje, z akých zdrojov čerpáme informácie o korupcii najviac.
Informácie o tom, ako sa vyvíja otázka korupcie a spravodlivosti na Slovensku, majú ľudia tendenciu čerpať prevažne z tradičných médií, pričom za primárny zdroj ich považuje až 62% opýtaných. Z toho 58% predstavujú spravodajské média a zvyšné 4% bulvárne články.
Za primárny zdroj pri čerpaní informácií o korupcii považuje až 17% sociálne siete. Diskusiu s rodinou, kolegami a známymi považuje za primárny zdroj až 13% a 6% respondentov čerpá svoje data z takzvaných „alternatívnych médií“. Práve tieto zdroje sú náchylnejšie na skreslenie, až prekrútenie relevancie posúvaných informácií.
Politici sú podľa ľudí nedôveryhodní, médiá sú, naopak, na vrchole
Pokiaľ ide o otázku dôveryhodnosti poskytovaných informácií o korupcii, médiá hrajú u respondentov prím a dôveruje im 20% opýtaných. Na druhom mieste v dôveryhodnosti s 19% sa umiestnili protikorupčné mimovládky. Relatívne vysokú dôveru si udržali aj slovenskí prokurátori, pričom prokuratúre verí až 15% všetkých opýtaných.
Polícia je na tom pri informovaní o korupcii už o niečo horšie, a svoju dôveru jej vyjadrilo len 11%. Súdom napokon dôveruje len 9% a zhodne 9% v dôveryhodnosti utŕžili aj vplyvné osoby. Úplným debaklom však skončila dôveryhodnosť pri politikov, ktorým pri informáciách o korupcii dôverujú len 3% opýtaných. 14% sa napokon vyjadrilo, že nevie, ktorý zdroj je pri informáciách o korupčných témach najdôveryhodnejší.
Čierny deň pre politiku, podľa ľudí je korupcia stále výrazným problémom
Prieskum zároveň ukázal, že až 45% ľudí vníma rovnakú, alebo zvýšenú mieru úplatkov, pričom len 40% ľudí si myslí, že sa uplácanie stalo menej častým. Negatívny pohľad majú respondenti aj pri tom, ako často dochádza ku korupčným kauzám. Iba 35% opýtaných zastáva názor, že ku korupčným kauzám dochádza menej často, naopak 56% s týmto tvrdením nesúhlasí. Pozitívnejší pohľad však verejnosť nabrala pri súdení korupčníkov. Nadpolovičná väčšina (56%) vníma to, že korupčníci sú súdení častejšie, ako tomu bolo pred voľbami.
Ak sa ale máme vrátiť k negatívnym vyhliadkam, je potrebné podotknúť, že až 49% respondentov uvidelo, že nesúhlasia s výrokom, ktorý tvrdí, že Slovensko je na tom z hľadiska vnímania korupcie lepšie, ako pred voľbami. Podľa prieskumu sa napokon znížila aj dôvera v súdy. Až 66% opýtaných zastáva názor, že dôvera v súdy nie je vyššia, ako tomu bolo pred voľbami. Len 26% účastníkov prieskumu si naopak myslí, že dôvera v súdy sa po voľbách zvýšila.