BRATISLAVA - Slovensko musí zaplatiť príspevok do Medzinárodnej organizácie Frankofónie.
Pozorovateľom sme sa stali v roku 2002, od roku 2006 musia platiť symbolický administratívny príspevok aj pozorovatelia. Výška nášho príspevku za roky 2006,2007 a 2008 je 6 150 euro, teda približne 200 000 korún. Ako sa uvádza v materiáli predloženom do pripomienkového konania, príspevok bude uhradený z rozpočtu ministerstva zahraničných vecí.
Pre Slovensko pôsobenie v tejto organizácii vytvára priestor na presadzovanie záujmov v zahranično-politickej oblasti ako aj v kultúrnej diplomacii, zdôrazňuje sa v materiáli. Dôležitá je aj možnosť zabezpečenia výučby francúzštiny pre štátnych úradníkov. Slovensko v tomto smere podpísalo memorandum a cieľom je pripraviť asi 500 štátnych zamestnancov, ktorí budú schopní používať francúzštinu ako pracovný jazyk.
Slovensko tiež využíva možnosť intenzívnych kurzov francúzštiny pre najvyšších predstaviteľov vrátane členov vlády. Frankofónia ako inštitúcia začala pôsobiť v 60. rokoch ako spoločenstvo nových nezávislých štátov, ktoré si želali pokračovať v rozvoji vzťahov s Francúzskom. Bola založená na jazykovej a kultúrnej príbuznosti. V roku 1998 sa premenovala na Medzinárodnú organizáciu Frankofónie. Má 53 riadnych členov, dvoch pridružených a 13 pozorovateľov.