BRATISLAVA – Slováci si môžu opäť raz vydýchnuť, spomedzi krajín V4 sme pri úrokových sadzbách dopadli najlepšie. Zatiaľ čo na Slovensku si k splácaniu úveru priplatíme skoro 3% navyše, Poliaci si pri splácaní doplatia trikrát toľko. Vo výške úrokových sadzieb nezaostáva ani susedné Maďarsko či Česká republika. Za výhodné podmienky pri úveroch môžeme byť vďačný členstvu v eurozóne, tá nám pomáha odolávať aj inflačným tlakom.
Archívne VIDEO:
Na Slovensku máme prístup k najlacnejším úverom na bývanie spomedzi všetkých krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Toto tvrdenie platí aj pre spotrebné úvery s fixáciou úroku na päť a viac rokov. Dôvodom tejto výhodnej ekonomickej pozície má byť najme euro a nižšie úroky Európskej centrálnej banky (ECB) v porovnaní s centrálnymi bankami Česka, Poľska a Maďarska.
Údaje vyplývajú z porovnania Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA). "Kým na Slovensku si občania mohli vlani v novembri zobrať hypotéku s viazanosťou 1 až 5 rokov s priemerným úrokom 2,9%, v Česku bol úrok 5,2%, v Maďarsku 7,4% a v Poľsku 9,1%," uvádza sa. Dodávajú, že podobné rozdiely v úrokovej sadzbe platili aj pri úveroch s kratšou, či dlhšou viazanosťou.
Slováci majú výhodnejšie dlhodobé úvery: Ďakovať môžeme eurozóne
Podľa dostupných informácií mali Slováci výraznú výhodu aj pri spotrebných úveroch s viazanosťou nad 5 rokov. „Slovensko ťaží z členstva v eurozóne, ktorá lepšie odoláva inflačným tlakom oproti štátom s vlastnou menou. Ich centrálne banky bojujú s vysokou infláciou za cenu výrazného zvýšenia úrokových mier, čo sa prejavuje aj na zdražovaní úverov pre domácnosti,“ informovala ISA.
Slovensko vďaka členstvu v eurozóne odoláva aj inflačným tlakom, to všetko napriek najnižší úrokom. Inštitút poukázal aj na fakt, že napriek nižším úrokom má Slovensko najnižšiu infláciu spomedzi ostatných štátov V4 už od roku 2020. „Úroky na bývanie sú súčasne podpriemerné aj v porovnaní s ostatnými členmi eurozóny, čo svedčí o efektívnej súťaži na slovenskom bankovom trhu,“ dodáva ISA.