BRATISLAVA - Po dnešnom dni, kedy svoju platnosť opäť zaznamenal kontroverzný paragraf 363, sa už na celú situáciu nemohla bez mihnutia oka pozerať ani hlava štátu. Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok oznámila, že napadne znenie paragrafu 363 na Ústavnom súde.
VIDEO Maroš Žilinka opäť využil paragraf 363, tentokrát pri Borguľovi:
Konať začne už začiatkom týždňa
"Začiatkom budúceho týždňa podám na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 s Ústavou a medzinárodnými dohovormi," píše rázne Čaputová. Jej reakcia zrejme pramení z dnešného rozhodnutia generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, ktorý zrušil rozhodnutie vyšetrovateľa o vznesení obvinenia voči poslancovi Národnej rady SR Martinovi Borguľovi pre podplácanie i rozhodnutie špeciálneho prokurátora o zamietnutí sťažnosti obvineného voči uzneseniu obvinenia. Dôvodom je podľa šéfa prokuratúry nesplnenie podmienok na vznesenie obvinenia. V prípade Žilinku pritom zďaleka nejde o ojedinelé využitie tohto paragrafu a rozhodne nie prvé.
Voči tomuto nástroju neexistuje opravný prostriedok
Čaputová je presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu. "Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku. Keďže sa v uplynulom období nenašla politická vôľa na zmenu legislatívy, rozhodla som sa využiť svoje kompetencie a obrátiť sa v tejto veci na Ústavný súd SR," argumentuje hlava štátu.
Súčasná úprava paragrafu 363 podľa Čaputovej názoru okrem už spomínaného zásahu do nezávislosti súdnej moci, a teda porušenia princípu deľby v neprospech moci súdnej, neguje právo občanov na preskúmanie rozhodnutia o základných právach a slobodách, porušuje právo obetí na účinné vyšetrenie trestného činu, či právo na súdnu ochranu.