BRATISLAVA - Opozičný Smer-SD spolu s Jednotou dôchodcov na Slovensku (JDS) vyzvali na utorkovej tlačovej konferencii občanov, aby sa zúčastnili na sobotnom (21. 1.) referende.
Predseda JDS Michal Kotian pripomenul, že referendum je sviatkom demokracie a je to záležitosť, ktorá sa týka všetkých občanov. Preto podporili myšlienku referenda. "Trochu nás k tomu viedla nespokojnosť s napĺňaním našej petície. Jednotlivé body doteraz nie sú naplnené a k niektorým sa nikto nevyjadril," povedal Kotian na tlačovej konferencii. Parlament petíciu JDS vzal na vedomie v novembri 2022. Žiadali v nej napríklad mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o 8 percent či rozmrazenie minimálnych starobných dôchodkov.
VIDEO SMER-SD a Jednota dôchodcov Slovenska vyzýva ľudí k účasti v referende
Kritizovanie tých, ktorí odhovárajú od účasti
Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) kritizoval troch najvyšších ústavných činiteľov, že odhovárajú od účasti, či dokonca bojkotujú referendum. Považuje to za nedemokratické. "Vláda pochádza od ľudí," povedal s tým, že referendum je "vláda ľudí", ktorí vyjadria svoj názor. Na účasť na referende vyzval aj mimoparlamentný subjekt Slovenské Hnutie Obrody.
Exminister životného prostredia László Sólymos z maďarskej mimoparlamentnej strany Aliancia tiež odporúča zúčastniť sa na referende. "Toto referendum nie je o Ficovi ani o Matovičovi, je o všetkých vládach aj v budúcnosti, a o možnosti predčasne ukončiť volebné obdobie vlády, ak si neplní, alebo zle plní svoje povinnosti," napísal na sociálnej sieti.
Niektorí naopak referendum nepodporujú
Naopak, mimoparlamentné Maďarské fórum nepodporuje referendum. Považuje ho za zbytočné a drahé. "Vláda už tak či tak stratila dôveru parlamentu a vládna koalícia prišla o väčšinu v parlamente," uviedol v stanovisku líder Maďarského fóra Zsolt Simon. Vyzýva zúčastniť sa radšej na parlamentných voľbách a zároveň žiada od parlamentu čo najskôr zabezpečiť predčasné voľby.
Referendum bude v sobotu 21. januára. Ľudia sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena ústavy. Referendum inicioval Smer-SD s ďalšími opozičnými stranami.