BRATISLAVA - Počas štvrtkového večera zažila slovenská politická verejnosť ďalší pád vlády, ktorý sa zrejme aj zapíše do dejín politológie ako jeden z tých významnejších. Hlavne ak si viacerí spomenú na (ne)podanú demisiu Igora Matoviča (OĽaNO). Teraz je však už všetko jedno a do prezidentského paláca prišiel s hlavou štátu vyriešiť posledné formality pred voľbami premiér v demisii Eduard Heger. Ten bude vládu viesť až do rozdania nových kariet voličmi na budúci rok. Slovenská ústava totiž nepozná stav bezvládia.
VIDEO Vyhlásenie Hegera a Kollára:
Aktualizácia 14:37
Vláde, ktorá dostala dočasné poverenie, teraz ide o veľa. Napriek vysloveniu nedôvery potrebujú schváliť jednak štátny rozpočet a zaručiť tak avizovanú pomoc napríklad aj lekárom a zároveň je na programe dňa aj zmena ústavy, inak je tu možnosť nástupu úradníckej vlády pod vedením prezidentky.
VIDEO Heger podáva demisiu do rúk prezidentky:
Aktualizácia 13:39
Čaputová vymenúva Hegera na dočasné dovládnutie, až kým nebudú najbližšie voľby. Hegerovi však prízvukovala, že "dráma" počas vládnutia sa zo strany Matoviča prejavila aj v posledných minútach vládnutia. "Nebudem sa už vyjadrovať k vášmu vládnutiu, urobila som tak nedávno v správe o stave republiky. Konštatujem však, že dráma, ktorú som spomínala vo svojej správe, sa prejavila aj v posledný minútach vášho riadneho vládnutia," povedala hlava štátu Hegerovi a Kollárovi.
Čaputová požaduje tiež, aby sa predčasné voľby konali už v prvom polroku roka 2023. Ak k tomu nedôjde, pristúpi prezidentka k ďalším krokom podľa ústavy. To by zrejme znamenalo vymenovanie tzv. úradníckej vlády. Prezidentka poukazuje na obmedzené vládnutie i nevyhnutnosť prípravy nového štátneho rozpočtu na ďalší rok. "Považujem za potrebné, aby sa predčasné voľby realizovali ešte v prvom polroku budúceho roka, a to z dôvodu, charakteru obmedzeného vládnutia, ktorý som spomínala, ale zároveň aj z dôvodu nevyhnutnosti prípravy nového štátneho rozpočtu na ďalší kalendárny rok. V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, pristúpim k ďalším krokom v zmysle ústavy," dodala.
Kroky k predčasným voľbám musí Heger uskutočniť do konca januára 2023. V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, hlava štátu pristúpi k ďalším krokom v zmysle ústavy. "Vzhľadom na moju ústavnú povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov vás chcem zároveň požiadať, aby ste ďalší výkon svojich obmedzených právomocí vykonávali s veľkou zodpovednosťou a v prechodnom období prispeli skôr k stabilite ako k chaosu. Slovensko potrebuje návrat k poriadku, funkčnosti a najmä k plnej pozornosti k riešeniam problémov ľudí a nie politikov. Ja osobne urobím všetko preto, aby som prispela k pokojnému prevedeniu krajiny k predčasným voľbám," uzavrela prezidentka.
Nasledujúce udalosti
Až do vymenovania novej vlády dostáva odchádzajúca vláda poverenie vykonávať svoju činnosť od hlavy štátu. Právomoci takto poverenej vlády sú obmedzené. S pádom vlády Ústava SR počíta a stanovuje konkrétne kroky. Upozorňuje na to na sociálnej sieti Úrad vlády (ÚV) SR.
Aj takáto vláda môže rozhodovať o rozpočte
Dočasne poverená vláda môže napríklad rozhodovať o návrhoch zákonov a o nariadeniach vlády, o návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu, o medzinárodných zmluvách SR, ktorých dojednávanie preniesol na vládu prezident, ako aj o ďalších bezpečnostných otázkach. "Na rozhodnutia nad rámec týchto právomocí, napríklad na vymenúvanie a odvolávanie štátnych funkcionárov, potrebuje poverená vláda predchádzajúci súhlas prezidenta SR," skonštatoval Úrad vlády.
VIDEO Heger bol za prezidentkou aj s Kollárom už vo štvrtok večer:
Národná rada SR vo štvrtok (15. 12.) vyslovila 78 hlasmi nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). Prezidentka Zuzana Čaputová má v piatok popoludní Hegerovu vládu odvolať a zároveň ju dočasne poveriť vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.