BRATISLAVA - Ivermektín, ktorého popularita počas koronavírusovej pandémie vystrelila nahor, postupne prepadáva. Najnovšia veľká štúdia dokazuje, že pri liečbe covidu vôbec nezaberá. Zareagovala aj šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).
archívne video Lengvarský o situácii s covidom
Randomizovaná kontrolovaná štúdia, ktorá potvrdila, že Ivermektín je pri liečbe covidu úplne zbytočný, bola nedávno publikovaná v prestížnom časopise JAMA network. Robili ju v USA na vzorke 1591 pacientov s miernym alebo stredne ťažkým priebehom covidu. Profesor Perry Wilson z Yale School of Medicine označil túto štúdiu za "posledný klinec do rakvy" Ivermektínu pri jeho používaní na liečbu Covidu.
"Výsledkom tejto štúdie je, že v skupine pacientov, ktorej bol podávaný Ivermektín, nebolo zaznamenané signifikantné zlepšenie oproti skupine, ktorej bolo podávané placebo. Autori štúdie preto neodporúčajú podávanie Ivermektínu pacientom s miernym alebo stredne ťažkým Covidom,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR na svojom facebookovom profile, kde zároveň odkázalo na celú štúdiu, ktorú si záujemcovia môžu preštudovať.
„Viac ako 885 000 lajkov, zdieľaní alebo komentárov nazbierali za uplynulé dva roky statusy na slovenskom Facebooku, ktoré spomínajú Ivermektín (podľa dát od Gerulata Technologies). Ide tak zrejme o jedno z najpopulárnejších liečiv, ktoré síce nefunguje ako liek proti Covidu, ale výborne poslúžil ako nástroj na získanie pozornosti a popularity na sociálnych sieťach,“ pripomína rezort.
Kvetinka v profilovke nie je podľa Bittó Cigánikovej relevantným zdrojom
Informáciu o tom, že Ivermektívn podľa najnovšej štúdie pri covide neúčinkuje, zverejnila na svojom facebookovom profile aj šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková. „Aj keď sa nás o tom snažili presvedčiť také vedecké kapacity ako kvetinka v profilovke, Martin Jakubec či Kaliho synovec, napokon je pravda úplne inde,“ napísala.
V komentároch pod jej príspevkom sa však strhla priam búrka a mnohí sú presvedčení, že výsledky štúdie sú zmanipulované. Podľa nich je dôvod jednoduchý - treba minúť vakcíny. "Treba strašiť, aby sa vakcíny míňali," píšu viacerí. Ďalší majú problém s tým, že ide o americký výskum, iní nedajú na Ivermektín dopustiť a opisujú svoje osobné skúsenosti s ním.
Nie všetci však majú rovnaký názor. „Tak ale zase užívatelia nemajú hlísty a ako bonus majú hebkú srsť...," robí si žarty zo zástancov antiparazitika jeden z komentujúcich. Ďalší pokazuje na to, že ľudia odmietajú veriť vedeckým faktom a riadia sa názormi absolventov "vysokej školy života".
Používať Ivermektín na liečenie covidu neodporúča ani Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), rovnako ako ani Európske lieková agentúra EMA.